• rozwiń
  • WIG20 2342.51 -0.06%
  • WIG30 2679.16 -0.08%
  • WIG 60929.94 +0.05%
  • sWIG80 11959.82 +0.27%
  • mWIG40 4051.25 +0.39%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Złoty zasłabł. Przetrenował?

Złoty zasłabł. Przetrenował?
Foto: TVN CNBC Biznes/sxc.hu Foto: Złoty znów w dół

Słaby wtorek dla złotego. W ciągu dnia nasza waluta straciła w stosunku do euro ponad sześć groszy, a do franka prawie pięć. Analitycy obawiają się, że umacnianie ostatnich dni może okazać się jedynie korektą, a nie zmianą spadkowego trendu, a dalszą sytuację uzależniają od wydarzeń na świecie.

Kurs złotego na rynku walutowym 17.03.2009. godz. 19:00

1 euro - 4,51 zł (+1,41 proc.)
1 frank - 2,93 zł (+1,59 proc.)
1 dolar - 3,47 zł (+1,48 proc.)

złoty 17.03

Na zamknięciu sesji na rynku walutowym za euro trzeba było zapłacić 4,50 zł, za franka szwajcarskiego - 2,93, a za dolara - 3,46. To poziomy notowane ostatni raz pięć dni temu. Mogło być jednak jeszcze gorzej. Przez cały wtorek złoty tracił bowiem konsekwentnie, a dzienne straty zaczął odrabiać dopiero o godzinie 17 i w ciągu dwóch godzin zyskał kilka groszy w stosunku do głównych walut.

Świat pokaże

Analitycy oceniają, że wtorkowa sesja to odreagowanie ostatnich wzrostów wartości polskiej waluty. W najbliższym czasie sytuacja na rynku walutowym może być silnie skorelowana z nastrojami na giełdach papierów wartościowych.

- Niepokoić może fakt, że ważne wsparcia zlokalizowane w rejonie EUR/PLN 4,4100 oraz USD/PLN 3,3800 zostały wybronione, w związku z czym ostatni ruch należy traktować tylko jako korektę, a nie zapowiedź zmiany trendu. W tej chwili kluczem do dalszego rozwoju sytuacji na rynku złotego będą nastroje panujące na światowych giełdach, a także na głównej parze walutowej, czyli EUR/USD - ocenił analityk TMS Brokers Mikołaj Kusiakowski.

Podkreśla on, że na giełdach nadal dominują optymiści, co może sprzyjać złotemu, jednak to może się szybko zmienić. - Pamiętajmy, że wciąż mamy bessę, dlatego wszelkie negatywne informacje bardzo szybko mogą zmienić obraz rynku. Taki rozwój wydarzeń wiązałby się z osłabieniem złotego. Wówczas powrót w okolice EUR/PLN 4,6000, a nawet wyżej byłby bardzo prawdopodobny - podsumował analityk.

Moc słów

Analitycy uważają też, że na kondycję złotego będzie miała wpływ wypowiedź szefa Fed Bena Bernanke zaplanowana na środę. - Ostatnie jego wypowiedzi były dość optymistyczne, więc spodziewam się lekkiego umocnienia złotego w drugiej części tygodnia - powiedział Wojciech Matysiak, ekonomista BGŻ. Niewielki wpływ na zachowanie się złotego jego zdaniem będzie miała natomiast środowa publikacja GUS dotycząca dynamiki produkcji przemysłowej.

Ekonomista Invest Banku Adam Czerniak upatruje też powodów osłabienia w wypowiedzi polskich władz. - Złoty zareagował osłabieniem na spadek notowań giełdowych oraz na wypowiedź premiera dotyczącą wejścia do strefy euro. Rynek odebrał tę

Złoty zareagował osłabieniem na spadek notowań giełdowych oraz na wypowiedź premiera dotyczącą wejścia do strefy euro. Rynek odebrał tę wypowiedź jako znak, że brakuje jednomyślności w działaniach władz.

czerniak o pln

wypowiedź jako znak, że brakuje jednomyślności w działaniach władz - ocenia Czerniak.

Na zależność waluty od komentarzy zwraca także uwagę Marek Wołos, analityk TMS Brokers. - Gdyby okazało się, że w pewnym momencie przychodzi niespodziewana informacja, np. Ukraina ogłasza, nazwijmy to bankructwo, czy np. kraje nadbałtyckie, żeby chronić swoją walutę, blokują jakiś przepływ kapitału, to są niespodziewane czynniki i one spadną na rynek złotego, kolokwialnie mówiąc, jak grom z jasnego nieba - mówi.

- Natomiast wydaje mi się, że do tak słabego złotego jak mieliśmy w ostatnim okresie patrząc na kurs euro, no nie wrócimy - zastrzega jednak analityk.

mkg/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane