• rozwiń
  • WIG20 2173.75 +0.82%
  • WIG30 2463.94 +0.89%
  • WIG 57297.12 +0.70%
  • sWIG80 11452.13 -0.32%
  • mWIG40 3670.47 +0.71%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Złoty wystrzelił w górę

Złoty wystrzelił w górę
Foto: sxc.hu Foto: Złoty rośnie w siłę

Złoty miał znakomity dzień. Po decyzji rządu o przystąpieniu do elastycznej linii kredytowej Międzynarodowego Funduszu Walutowego, kurs naszej waluty wystrzelił w górę. W ciągu zaledwie kilkunastu minut złoty zyskał kilka groszy, a zdaniem ekspertów to dopiero początek.

O godzinie 17 za 1 euro trzeba było zapłacić 4,25 zł (osiem groszy mniej niż w piątek), a franka 2,81 zł (pięć groszy mniej), a za dolara - 3,2 zł (cztery grosze mniej).

złoty 14.04

We wtorek minister finansów Jacek Rostowski zapowiedział, że rząd będzie wnioskował do MFW o przystąpienie do elastycznej linii kredytowej. Program zakłada bezwarunkową pomoc dla krajów, których gospodarka oparta jest na mocnych fundamentach. W związku z tym Narodowy Bank Polski otrzyma dostęp 20 mld dolarów, które będzie mógł użyć na przykład do obrony kursu złotego.

Do gwałtownego skoku złotego wystarczyła sama zapowiedź otrzymania pieniędzy z MFW. Chwilę po słowach ministra stabilny, choć nieco słabszy niż w piątek złoty, mocno zyskał na wartości. O godzinie 17 za euro trzeba było zapłacić 4,25 zł (8 groszy mniej niż w piątek), za franka 2,81 zł (5 groszy mniej), a za dolara 3,2 zł (4 grosze mniej).

Różowa przyszłość złotego

To nie koniec. - Decyzja rządu spowodowała istotne umocnienie złotego, które powinno być kontynuowane w najbliższych dniach. Na rynku długu rentowności nadal spadają - uważają eksperci.
- Dzisiejsze wydarzenia związane z uruchomieniem instrumentów z MFW powinny korzystnie oddziaływać na złotego. Zdjęta zostanie presja ze złotego związana z obawami o sfinansowanie długu, a także ograniczone zostaną ataki spekulacyjne - powiedział PAP Marcin Grotek, ekspert banku Raiffeisen.

Marcin Kiepas, analityk z X-Trade Brokers DM SA tłumaczy w swoim komentarzu, że pomoc z MFW wpłynie na zmniejszenie ryzyka inwestycyjnego, zwiększając jednocześnie atrakcyjność złotego. - Skala umocnienia złotego stanowi kolejne potwierdzenie tezy, że zmiana trendu w połowie lutego miała przynajmniej średnioterminowy charakter - uważa ekspert.

mkg ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane