• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: 2019-10-18 17:15

Dostosuj

Złoty wciąż na fali. Kiedy zanurkuje?

Złoty wciąż na fali. Kiedy zanurkuje?
Foto: sxc.hu Foto: Złoty wciąż błyszczy

Kolejny dobry dzień i tydzień dla polskiej waluty. W piątek złoty umacniał się wobec najważniejszych walut, w czym pomogły mu dobre dane z amerykańskiego rynku pracy. Część analityków ostrzega jednak, że już przyszły tydzień może przynieść spadek wartości polskiej waluty.

"Skoro poprzedni tydzień z serią słabych danych z USA nie był w stanie zaszkodzić notowaniom złotego, bieżący z uspokajająco dobrymi danymi o zatrudnieniu, musiał przynieść umocnienie polskiej waluty. To właśnie dziś po danych z USA mieliśmy kolejne minimum na parze EUR/PLN - 3,8660" - pisze główny ekonomista X-Trade Brokers Przemysław Kwiecień.

Analityk ocenił, że korekta na giełdach z lutego nie zaszkodziła polskiej walucie, a teraz korzysta ona na poprawie nastrojów na rynkach akcji - i to pomimo utrzymującej się słabości europejskiej waluty.

W piątek złotemu pomogły dobre dane z amerykańskiego rynku pracy. Stopa bezrobocia w lutym wyniosła 9,7 proc. i była o 0,1 pkt proc. mniejsza od prognozowanej.

Będzie korekta

Jak zauważa Kwiecień, w dłuższej perspektywie poprawa sytuacji na amerykańskim rynku pracy może mieć negatywny wpływ na złotego. "Paradoksalnie, to właśnie ekstremalne scenariusze związane z amerykańskim rynkiem pracy są obecnie zagrożeniem dla dalszego umocnienia się złotego. Szybki wzrost zatrudnienia oznaczałby wzrost oczekiwań na podwyżki stóp w USA, a to oznaczałoby odwrót kapitału, który finansuje zakupy polskiej waluty" - ocenił analityk. Zastrzegł jednak, że taki scenariusz wydaje się, że mało prawdopodobny w chwili obecnej.

Zdaniem Roberta Kęsickiego, dilera walutowego z Kredyt Banku, w przyszłym tygodniu możliwa jest jednak korekta na rynku. - Myślę, że korekta jest bardzo prawdopodobna, trudno prognozować, czy będzie na początku tygodnia, czy w jego dalszej części. Jednak taka korekta byłaby realizacją zysku, a nie odwróceniem trendu do umocnienia złotego - uważa Kęsicki.

W piątek po godz. 17:20 za jedno euro płacili 3,8717 zł, za dolara 2,8453 zł, a za franka szwajcarskiego 2,6470 zł. Kurs euro/dolar wynosił 1,3611.

bgr/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane