• rozwiń
  • WIG20 2179.53 -0.69%
  • WIG30 2471.15 -0.76%
  • WIG 57618.54 -0.70%
  • sWIG80 11589.08 -0.33%
  • mWIG40 3715.08 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Złoty w tym roku się umocni? "Nie sądzę"

Złoty w tym roku się umocni? "Nie sądzę"
Foto: sxc.hu Foto: Złoty się nie wzmocni?

Witold Koziński, wiceprezes Narodowego Banku Polskiego nie sądzi, aby złoty w 2011 roku mógł się "specjalnie" umocnić ze względu na niestabilną sytuację w globalnej gospodarce.

- Wiemy dobrze, że świat w dalszym ciągu nie jest stabilny. Po świecie krąży spora ilość pieniądza wykreowana przez banki centralne. Stanowi to pewne zagrożenie, jeśli chodzi o polską gospodarkę, chodzi tu o kurs walutowy. Choć sam uważam, że potencjał aprecjacyjny polskiej waluty jest dobrze widoczny, nie sądzę, aby złoty miał się w tym roku specjalnie umocnić, w związku z tą niestabilną sytuacją - powiedział w czwartek podczas "Forum Bankowego" Koziński.

W 2010 roku złoty osłabił się o 3,8 proc. wobec dolara, ale umocnił się o 3,7 proc. wobec euro.

Lepiej bez walutowych

Wiceprezes NBP pytany był dziś też o popularne wśród Polaków kredyty w walutach obcych. - Mój pogląd jest taki, że im mniej kredytów wyrażonych w walutach obcych tym lepiej. Z punktu widzenia polityki pieniężnej, kredyty walutowe tworzą przestrzeń do redukcji wpływu impulsów polityki pieniężnej - stwierdził Koziński.

Wiceprezes banku centralnego podkreślił, że system bankowy w Polsce jest obecnie stabilny, nie widać żadnych zagrożeń, ale trzeba zachować ostrożność.

bgr/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane