• rozwiń

Złoty w dół, ceny paliwa w górę

Złoty w dół, ceny paliwa w górę
Foto: sxc.hu Foto: Ceny na stacjach w górę

Słabnący złoty jest powodem do zmartwień nie tylko dla posiadaczy kredytów walutowych. Za portfele wkrótce złapią się także kierowcy. Jak prognozują analitycy, właśnie ze względu na rosnące kursy walut, w najbliższych dniach zdrożeje paliwo na stacjach.

"Na polskim rynku w styczniu, po raz pierwszy od pięciu miesięcy, widzimy podwyżki cen, głównie wynikające ze słabej złotówki" - ocenił zajmujący się rynkiem paliw portal e-petrol.pl. Polska złotówka cały czas słabnie wobec dolara amerykańskiego i nie pomoże nam nawet wciąż bardzo tania ropa, której ceny wahają się między 40 a 50 dol. za baryłkę.

"Jak wiadomo ceny międzynarodowe ropy i paliw wyrażone są w dolarach, więc żeby porównać je do polskich warunków, trzeba dokonać przeliczenia. Gdy polska waluta słabnie, tworzy to presję zwyżkową na ceny paliw na naszym rynku" - wyjaśnia e-petrol.

Ceny na stacjach w górę

Zajmujące się rynkiem paliwowym biuro Reflex, podało że, średni poziom cen Eurosuper 95 i oleju napędowego w czwartek ukształtował się na poziomie 3,49 zł/l. W stosunku do czwartku ubiegłego tygodnia oznacza to wzrost o kolejne 7 groszy na litrze.

"Nic dzisiaj nie wskazuje na to, żeby najbliższe dni przyniosły stabilizację cen. Sytuacja na rynku hurtowym i kolejne notowane tu podwyżki cen benzyn i oleju napędowego będą determinowały kolejne ruchy cen na stacjach w górę. Dotychczasowa skala podwyżek na rynku hurtowym pozwala sądzić, że kolejne dwa tygodnie upłyną pod znakiem wzrostów cen przy dystrybutorze od 10 do 15 gr za litr" - ocenił Reflex.

E-petrol również prognozuje, że najbliższe dni przyniosą dalsze podwyżki. "W ostatnim tygodniu tego miesiąca ceny najpopularniejszej benzyny mogą średnio wahać się w przedziale 3,60-3,70 zł za litr, nieco mniej za paliwo będą płacić kierowcy samochodów z silnikiem Diesla - 3,45-3,55 zł za litr - choć i w tym przypadku e-petrol.pl również prognozuje wzrost średnich detalicznych cen krajowych" - napisano.

Jak podał e-petrol.pl, kierowcy samochodów z instalacją gazową LPG do swoich pojazdów mogą tankować po średnio 1,72-1,82 zł/l.

bgr/el

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane