• rozwiń
  • WIG20 2170.95 -1.08%
  • WIG30 2463.46 -1.07%
  • WIG 57428.64 -1.03%
  • sWIG80 11581.93 -0.39%
  • mWIG40 3715.44 -0.91%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 13:56

Dostosuj

Złoty tracił wobec euro. Polska waluta oddaje wypracowane zyski

Złoty tracił wobec euro. Polska waluta oddaje wypracowane zyski
Foto: Shutterstock Foto: Kurs EURPLN powrócił w okolice 4,18 oddając część umocnienia z ostatnich dni

W środę podczas spokojnej sesji złoty oddał część osiągniętych w ostatnich dniach zysków wobec euro. Około godziny 17 za euro trzeba było zapłacić 4,18, za dolara 3,34, za franka szwajcarskiego - 3,47 zł.

Według analityka z Domu Maklerskiego mBanku Kamila Maliszewskiego środa na rynku złotego przebiegała bardzo spokojnie. Kurs EURPLN powrócił w okolice 4,18 oddając część umocnienia z ostatnich dni, a para USDPLN pozostawała pomiędzy 3,34 a 3,35.

Sporo miejsca do obniżek stóp procentowych

- Najbliższe dwa dni na rynku walutowym mogą przebiegać także według podobnego scenariusza pod nieobecność inwestorów ze Stanów Zjednoczonych, którzy będą obchodzić w czwartek Święto Dziękczynienia. Większego wpływu na złotego nie miały dzisiejsze wypowiedzi członków Rady Polityki Pieniężnej, którzy zaprezentowali przewidywalne stanowiska - poinformował Maliszewski.

Zwrócił uwagę, że Andrzej Rzońca z RPP wyraził obawy przed dalszymi obniżkami stóp procentowych, wskazując na ryzyko jakie niesie za sobą wprowadzanie niekonwencjonalnych działań w polityce monetarnej. Natomiast prezes NBP Marek Belka wprost przeciwne - wskazując na fakt, iż deflacja pozostawia sporo miejsc do dalszych obniżek.

- Z kolei bardziej wyważoną opinię zaprezentowała prof. Chojna Duch, która dopuszcza konieczność dalszych obniżek - zauważył Maliszewski. Dodał, że Chojna Duch zwraca uwagę na dane o PKB, które poznamy w najbliższy piątek. Jej zdaniem wartość dla gospodarki zapewnia stabilna i umiarkowana polityka pieniężna.

Rozczarowały dane z USA

- Pokazało to jak na dłoni podziały wewnątrz RPP i najprawdopodobniej kwestia obniżek stóp procentowych na najbliższym posiedzeniu znów może rozstrzygnąć się jednym głosem. Notowania złotego powinny w tej sytuacji być stabilne do końca tygodnia i jedynie wyraźne zaskoczenie ze strony szczegółowych danych o PKB za III kwartał, które poznamy w piątek, mogłoby wprowadzić większą zmienność na rynek - uważa analityk.

Główny analityk walutowy z Domu Maklerskiego BOŚ Marek Rogalski zwrócił natomiast uwagę na środowe osłabienie dolara. - Kolejna seria danych makroekonomicznych, jakie poznaliśmy dzisiaj z USA wyraźnie rozczarowała. To szybko przełożyło się na osłabienie dolara względem głównych walut - ocenił.

Zwrócił uwagę, że gorsze od spodziewanych dane o bezrobociu, niższy od prognoz wzrost dochodów Amerykanów, mocniejszy spadek indeksu Chicago PMI obrazujący koniunkturę w tym regionie, słaby indeks nastrojów Uniwersytetu Michigan oraz rozczarowanie danymi z rynku nieruchomości. Według Rogalskiego trudno oceniać ile dane są efektem gorszych warunków pogodowych, jakie miały miejsce w listopadzie.

- Niemniej, tak czy inaczej, inwestorzy mają pewne deja vu względem ostatniej zimy – tylko, że tym razem za chwilę możemy zobaczyć tzw. przerysowanie obaw związanych z powtórką tego scenariusza. Dla inwestorów zakładających rozwinięcie się korekty na rynku dolara będzie to jednak przysłowiowa woda na młyn - dodał.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane