• rozwiń
  • WIG20 2103.68 -0.21%
  • WIG30 2406.12 -0.16%
  • WIG 56047.39 -0.13%
  • sWIG80 11585.53 -0.05%
  • mWIG40 3753.25 -0.07%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Złoty tracił i tracić będzie

Złoty tracił i tracić będzie
Foto: sxc.hu Foto: Złoty się stacza

Poniedziałek był kiepskim dniem dla złotego: nasza waluta straciła wobec euro i dolara po kilka groszy. Analitycy prognozują, że to nie koniec spadków i w najbliższej przyszłości możemy się spodziewać dalszego osłabienia złotego.

Według analityków, głównym powodem osłabienia złotego, podobnie jak i innych walut regionu, było umocnienie dolara wobec euro, ale naszej walucie mógł również zaszkodzić raport agencji ratingowej Fitch.

- Zdaniem analityków Fitch stan finansów publicznych będzie ulegał pogorszeniu, a bezpośrednią tego przyczyną będzie spowolnienie gospodarcze na świecie. Wnioski dla Polski są również mało pocieszające, bowiem w opracowaniu wydanym przez Fitch możemy wyczytać, że dług sektora publicznego w przyszły roku wyniesie 56,3 proc. PKB. Jeśli prognoza ta miałby się zmaterializować, oznaczałoby to przekroczenie konstytucyjnego progu 55 proc., co w konsekwencji oznaczałoby obligatoryjne zamrożenie przyszłych wydatków publicznych państwa - ocenił konsultant ECM Łukasz Leszczyński.

Będzie gorzej?

Co gorsza, spadki na giełdach oraz pogorszenie nastrojów inwestorów przyczynią się do dalszego osłabiania złotego. Jak oceniają eksperci, w najbliższych dniach może on przebić poziom 4,18 za euro.

- Złoty wszedł w nowy range 4,09-4,18 za euro. Wygląda na to, że dużymi krokami zbliżamy się do testowania tej górnej granicy i sądzę, że jeszcze przed weekendem złoty osłabi się powyżej tego poziomu - twierdzi Sylwester Brzeczkowski, ekspert banku ABN Amro. - Sprzyjać temu będą spadki na giełdach w USA oraz ogólne pogorszenie sentymentu globalnego - dodał.


W poniedziałek ok. godz. 18:20 za jedno euro płacono 4,16 zł, za franka szwajcarskiego 2,74 zł, a za dolara 2,83 zł.

bgr/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane