• rozwiń

Złoty rośnie w siłę

Złoty rośnie w siłę
Foto: sxc.hu Foto: Złoty coraz silniejszy

Polska waluta od poniedziałku rośnie w siłę i kontynuuje umacnianie się wobec wszystkich głównych walut. W ciągu dnia złoty zyskał najbardziej w stosunku do dolara. Jednak większość polskich kredytobiorców z biciem serca patrzy na cenę franka szwajcarskiego, który kosztuje już "tylko" 2,93 zł.

Polski złoty po kilku dniach odrabiania strat był w poniedziałek najdroższy w tym miesiącu. O godzinie 16:30 za euro płaciliśmy 4,42 zł, za franka - 2,93 zł, a za dolara - 3,39 zł. W ciągu dnia złoty umocnił się w stosunku do głównych walut o kilka, a nawet kilkanaście groszy. Dlaczego tak się dzieje?

Krótkookresowo złoty wyczerpał swój potencjał do osłabiania się. Nie wykluczałbym, że jest to raczej korekta niż odwrócenie się trendu

złotówka

- Krótkookresowo złoty wyczerpał swój potencjał do osłabiania się. Nie wykluczałbym, że jest to raczej korekta niż odwrócenie się trendu – mówi portalowi tvn24.pl Jakub Borowski, główny ekonomista Invest Banku. Dodaje także, że polski rynek walutowy jest stosunkowo płynny w porównaniu z innymi rynkami walutowymi regionu. To sprawia, że panuje na nim duża zmienność kursu, przez co nasza waluta potrafi się gwałtownie osłabić, jak i umocnić.

Poza tym, poniedziałkowy trend udzielił się także innym walutom naszego regionu, który ostatnio jest traktowany przez globalnych inwestorów dość nieufnie - Podobnie jak złoty w poniedziałek zachowuje się także węgierski forint - zauważa ekonomista.

Polska nie stara się o pożyczkę

Jego zdaniem, nie należy przyczyn umacniania się złotego łączyć z wypowiedzią wiceminister finansów Katarzyny Zajdel-Kurowskiej, która dementuje medialne doniesienia, jakoby Polska starała się o pożyczkę w Międzynarodowym Funduszu Walutowym.

Pytany o prognozy dla złotego w połowie i na koniec roku, Borowski odpowiada – 4,40 zł za 1 euro w obu przypadkach.

mkg/mlas

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane