• rozwiń

Złoty romansuje z inwestorami

Złoty romansuje z inwestorami
Foto: sxc.hu Foto: Świat postawił na złotego

W środę złoty po dwóch dniach zyskiwania na wartości stał się najmocniejszy od trzech tygodni. Po południu jedno euro kosztowało już 4,61 złotego, frank szwajcarski - 3,12, a dolar - 3,62. Według analityków, taki trend na fali rosnącego optymizmu wśród inwestorów utrzyma się przynajmniej do końca tygodnia.

Przez prawie całą środę złoty umacniał się w stosunku do głównych walut. Dopiero w ostatnich godzinach sesji europejskiej "oddał" trochę tego co zyskał, choć niewiele. W efekcie zyskał do euro ponad trzy grosze, do franka ponad cztery, a do dolara - pięć.

W komentarzach dominują opinie, że wraz z poprawą nastrojów w Stanach Zjednoczonych poprawia się też nastawienie do innych, bardziej ryzykownych rynków. - Poprawa nastrojów na światowych rynkach i wzrost apetytu na ryzyko sprawia, że w ciągu

Kurs złotego, środa 11.03.2009, godz. 18

1 euro - 4,61 zł
1 frank - 3,12 zł
1 dolar - 4,62

notowania złotego

tygodnia możemy oczekiwać dalszego umocnienia złotego - uważa Łukasz Kołodziejczyk z Fortis Banku.

Jak zauważa w swoim komentarzu Przemysław Kwiecień, główny ekonomista X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A., w czasie wtorkowej sesji nasza waluta była najmocniejsza od trzech tygodni.

Co dalej? Czas pokaże

Dilerzy walutowi uważają, że kluczową rolę na rynku w dalszym ciągu odgrywają inwestorzy zagraniczni. Oznacza to, że ostatnie wzrosty na GPW wspierają umacnianie kursu złotego.

- Nadal ciężko jest prognozować w perspektywie dłuższej niż kilka dni. Pomimo wzrostu notowań złotego i braku negatywnych sygnałów nie zaryzykowałbym twierdzenia o stałym umocnieniu - mówi Łukasz Kołodziejczyk.

- Jedynym dostrzegalnym zagrożeniem jest sytuacja naszych sąsiadów, a w szczególności Łotwy i Ukrainy. Negatywne informacje płynące z tych krajów mogą zaszkodzić złotemu - dodaje.

mkg/sk

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane