• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Złoty próbuje odbić kredyt

Złoty próbuje odbić kredyt
Foto: TVN24 Foto: W kryzysie stawialiśmy na złotego

Spada udział walutowych kredytów mieszkaniowych w portfelu wszystkich kredytów hipotecznych. Na koniec listopada 2009 roku walutowe kredyty stanowiły 63 proc. wszystkich kredytów mieszkaniowych, podczas gdy na koniec 2008 roku - 70 proc. - wynika z danych Komisji Nadzoru Finansowego. - Trend ten jednak może się odwrócić - zaznacza regulator

Zadłużanie się w walucie obcej, mimo niskiego oprocentowania, wiąże się jednak dla kredytobiorcy otrzymującego dochody w złotych z dodatkowym ryzykiem, wynikającym ze zmienności kursów walut obcych

knf o kredycie

- W 2009 roku na rynku kredytowym nastąpiła istotna zmiana tendencji wzrostu zadłużenia walutowego gospodarstw domowych. W ciągu 11 miesięcy ubiegłego roku wartość kredytów walutowych wzrosła o 4,4 mld zł (o 3,3 proc. od początku 2009 r.), podczas gdy wolumen kredytów złotowych zwiększył się o 16,2 mld zł (o 28,2 proc.) - czytamy w komunikacie KNF. Komisja dodaje, że w listopadzie wartość kredytów mieszkaniowych udzielonych w walutach wyniosła 139,3 mld zł.

Pięć minut złotego

Zdaniem regulatora, zmieniła się polityka kredytowa banków w zakresie kredytów walutowych, a było to spowodowane głównie sytuacją na rynku walutowym - osłabieniem złotego oraz wzrostem kosztów pozyskania finansowania w walucie.

Według KNF, umacnianie się złotego oraz łatwiejszy dostęp do walutowych źródeł finansowania działalności kredytowej stwarzają warunki do wzrostu akcji kredytowej w walutach obcych. - Zadłużanie się w walucie obcej, mimo niskiego oprocentowania, wiąże się jednak dla kredytobiorcy otrzymującego dochody w złotych z dodatkowym ryzykiem, wynikającym ze zmienności kursów walut obcych - ostrzega KNF.

Dodaje, że klient nie ma praktycznie możliwości zarządzania ryzykiem walutowym, dlatego kredyt walutowy nie powinien być produktem masowym. - Kosztów wynikających ze wzrostu kwoty zadłużenia i rozszerzania się widełek kursowych, stanowiących obciążenie dochodów kredytobiorcy można uniknąć, zaciągając kredyt w złotych - radzi KNF.

mkg ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane