• rozwiń
  • WIG20 2233.87 +0.35%
  • WIG30 2531.47 +0.32%
  • WIG 58751.67 +0.22%
  • sWIG80 11571.42 -0.14%
  • mWIG40 3746.86 -0.06%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-15 17:15

Dostosuj

Złoty nerwowy jak nigdy

Złoty nerwowy jak nigdy
Foto: TVN24.pl Foto: NBP uspokaja i zapewnia, że nasza gospodarka ma się dobrze

W nocy coraz bardziej nerwowo robiło się z polską walutą - jej wartość spadała do poziomów nie notownych od dawna. Zaraz zareagował na to NBP: osłabienie krajowej waluty nie ma podstaw w fundamentach polskiej gospodarki - napisał w komunikacie. Według wiceminister finansów, Katarzyny Zajdel-Kurowskiej, to efekt czynników psychologicznych, a takie wahania w sytuacji płynnego kursu są czymś zupełnie normalnym.

- Jeszcze do niedawna kryzys omijał ten segment dość szerokim łukiem, a lekko podwyższona zmienność była wynikiem ruchów na relacji kursu dolara do jena. W tym tygodniu jednak sprawa wygląda już inaczej. Zaczęło się od walut latynoamerykańskich, jednak chyba i na innych rynkach inwestorom powoli puszczają nerwy - pisze Przemysław Kwiecień z X-Trade Brokers.

- Mimo środowej interwencji, wczoraj meksykańskie peso znów bardzo silnie traciło (ok. 13 proc. wobec dolara). Nerwowa końcówka handlu miała również miejsce na złotym – dość szybko stracił on ok. 6 groszy wobec dolara i 5 groszy wobec euro. Mając na uwadze to co wydarzyło się w nocy można oczekiwać, iż otwarcie będzie jeszcze znacząco słabsze i złoty znajdzie się na poziomach nie widzianych od początku roku - dodaje.

Za euro trzeba było juz płacić 3,6 zł. Rano jednak kurs wrócił w okolice 3,55 za euro. Dolar kosztuje teraz ponad 2,6 zł, a frank szwajcarski około 2,35 zł.

"Obserwowane osłabienie złotego nie znajdowało podstaw w fundamentach polskiej gospodarki. Sytuacja polskiej gospodarki jest stabilna, a polski sektor bankowy jest w dobrej kondycji" - napisano w komunikacie NBP.

Według wiceminister finansów, Katarzyny Zajdel-Kurowskiej to efekt czynników psychologicznych, a polska gospodarka rozwija się prężnie, a jej fundamenty są mocne.

Mamy dobre perspektywy dla rozwoju polskiej gospodarki i biznesu

Katarzyna Zajdel-Kurowska, wiceminister finansów

- Z pewnością Polski nie czeka recesja, być może tempo wzrostu gospodarczego będzie słabsze. I tak jest dwukrotnie wyższe niż w krajach Unii Europejskiej, które przeżywają rozkwit.

W piątek rano złoty osłabił się gwałtownie wobec dolara i euro, na fali plotek, że jeden z największych węgierskich banków OTP znajduje się na skraju bankructwa.

Jak radzi sobie rodzima gospodarka?

Jej soczewka - Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie - przez cały tydzień notowała jednak spadki, i pomimo czwartkowych wzrostów, kolorem dominującym był czerwony.

Po weekendzie stołeczna giełda podążała śladem zachodnich parkietów zachowując się jak sieć naczyń połączonych. Otworzyła się na minusie i z każdą minutą było jeszcze gorzej. W ciągu zaledwie 30 minut handlu WIG20 przebił się poniżej własnego dołka, w którym nie znajdował się od sierpnia 2005 roku. Przez cały poniedziałek dominowała podaż, a bardzo bierna strona popytowa, oddała pole bez walki.

Indeks największych polskich spółek WIG20 w najbardziej dramatycznym momencie tracił ponad 13 proc. osiągając poziom 1877,6 pkt.

kap/ ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane