• rozwiń
  • WIG20 2188.24 +0.40%
  • WIG30 2481.46 +0.42%
  • WIG 57863.03 +0.42%
  • sWIG80 11638.04 +0.42%
  • mWIG40 3734.43 +0.52%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Złoty nabiera wigoru

Złoty nabiera wigoru
Foto: sxc.hu Foto: Złoty nabiera wigoru

Złoty odzyskuje nadwątlone na początku tygodnia siły. W czwartek w południe dwukrotnie przebił poziom 3,32 zł za dolara. To o prawie dziesięć groszy mniej niż maksymalny kurs z wtorku. Podobnie jest w porównaniu z europejską walutą: za jedno euro w południe płacono poniżej 4,08 zł, podczas gdy we wtorek było to o 9 groszy więcej.

Podobnie zachowują się i inne waluty naszego regionu. Jak wskazują analitycy, to efekt poprawy nastrojów na rynkach finansowych, związane głównie z uchwalaniem kolejnych pakietów oszczędnościowych w krajach euro.

W czwartek parlament Hiszpanii uchwalił pakiet oszczędności budżetowych na kwotę 15 mld euro. Stało się to wprawdzie większością zaledwie jednego głosu, ale ustawa wejdzie w życie.

Inny wskazywany przez analityków czynnik, to poprawa sytuacji kursu euro w stosunku do dolara.

Jak zauważa w swoim komentarzu analityk X-Trade Brokers Marcin R. Kiepas, rynki pozytywnie odbierają także zgłoszoną przez marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego kandydaturę Marka Belki na prezesa Narodowego Banku Polskiego.

"Jakkolwiek decyzja ta nie miała bezpośredniego wpływu na notowania złotego, to w sytuacji narastającego kryzysu w Strefie Euro oraz powrotu niepewności na rynkach globalnych, powołanie prezesa NBP po siedmiu tygodniach "bezkrólewia", będzie zwiększać zaufanie" - pisze analityk.

Jak dodaje, objęcie funkcji przez nowego prezesa powinno prowadzić do wygaszenia szkodliwych konfliktów pomiędzy obecnym Zarządem NBP, a większością Rady Polityki Pieniężnej.

//sk/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane