• rozwiń

Złoty nabiera mocy po decyzji Brukseli

Złoty nabiera mocy po decyzji Brukseli
Foto: TVN CNBC Biznes/sxc.hu Foto: Bruksela wyciąga złotego z czarnej dziury

Złoty zaczął piątek kontynuacją czwartkowego spadku swojej wartości. Potem jego kurs to rósł, to znów malał. Przełom przyszedł w południe, kiedy to polska waluta konsekwentnie zaczęła się umacniać. Zdaniem ekspertów złotemu pomogły głównie ustalenia unijnego szczytu w Brukseli.

Do południa nasza waluta mocno traciła na wartości wobec dolara, euro i franka szwajcarskiego. Chwilami za euro trzeba było płacić nawet 4,67 zł, a za franka 3,05 zł. Po czym nastąpił zwrot i złoty zaczął mocno zyskiwać. O godzinie 16 euro kosztowało już 4,56 zł, a frank 2,98 zł. Złoty zyskiwał też w stosunku do dolara, chociaż nieco mniej.

Bruksela na ratunek

W pierwszych komentarzach popołudniowych eksperci sugerowali, że złotemu, podobnie jak innym walutom regionu, pomogły ustalenia unijnego szczytu w Brukseli, gdzie zdecydowano o zwiększeniu z 25 do 50 mld euro pakietu pomocowego mającego zapewnić płynność finansową krajów UE pozostających poza strefą euro.
- To na pewno zostało odczytane jako pozytywna informacja przez rynek - powiedział w TVN CNBC Biznes Ryszard Petru, ekonomista ze Szkoły Głównej Handlowej. Według niego rynek obecnie stoi w rozkroku i nie wie dokładnie, w którą stronę popchnąć złotego. Jak dodaje, gdyby złoty względem unijnej waluty przebił poziom 4,3 zł za euro, mogłoby to potwierdzić wejście naszej waluty w trwały trend wzrostowy.

"Euro powinno być po 3,5 zł"

Ta cena to jednak i tak mało w stosunku do tego, na co stać złotego. Jak powiedział Witold Koziński, wiceprezes Narodowego Banku Polskiego, według ostatnich szacunków kurs równowagi złotego do euro powinien być ok. 1 zł niższy od obecnego kursu rynkowego. - Dlatego mówimy, że złoty jest od jakiegoś czasu niedowartościowany, podobnie jak wcześniej jego wartość rynkowa była przeszacowana - powiedział Koziński.

mkg/mlas

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane