• rozwiń
  • WIG20 2179.53 -0.69%
  • WIG30 2471.15 -0.76%
  • WIG 57618.54 -0.70%
  • sWIG80 11589.08 -0.33%
  • mWIG40 3715.08 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Złoty i forint podatne na greckego wirusa?

Złoty i forint podatne na greckego wirusa?
Foto: sxc.hu Foto: Złoty podatny na grecką chorobę?

Wynikiem pakietu pomocowego Unii Europejskiej i Międzynarodowego Funduszu Walutowego dla eurostrefy i interwencji Europejskiego Banku Centralnego na rynku obligacji, będzie zmiana charakteru ryzyka kredytowego - uważają analitycy banku Morgan Stanley.

Według ich opinii, ryzyko przesunie się ze śródziemnomorskich państw południowej Europy do twardego jądra eurostrefy. To z kolei ich zdaniem zwiększy prawdopodobieństwo, iż perypetie Grecji, Włoch, Portugalii i Hiszpanii (tzw. GIPS) mogą się przenieść na państwa Europy Centralnej.

Takie wnioski doszli analitycy Morgana Stanley'a przedstawili we wtorkowym komentarzu (CEEMEA Investor). Powodem do tych obaw jest zapowiedź tzw. sterylizacji obligacji południowo-europejskich członków eurostrefy przez EBC.

Morgan Stanley sądzi, iż państwa Europy Centralnej i ogólnie rynki wschodzące w Europie, na Bliskim Wschodzie i Afryce (tzw. CEEMEA) znajdują się obecnie w fazie silnych wahań. Bank zaleca inwestorom sprzedaż ryzykownych aktywów w fazie odbicia rynku.

Wahania wyrażają się w tym, iż instrumenty dłużne państw Europy Centralnej notowane są wyżej wówczas, gdy podobne instrumenty Grecji, Włoch, Portugalii i Hiszpanii notowane są nisko i vice versa.

Zanosi się na to, że waluty regionu CEEMEA, do którego przynależy Polska spiszą się gorzej niż reszta wschodzących rynków (Azji i Ameryki Łac. - PAP), ponieważ tempo wzrostu w eurostrefie będzie niskie przez jakiś czas - wskazano w komentarzu.

Najlepsze notowania w grupie CEEMEA będą miały egipski funt i izraelski szekel, ponieważ są mniej wystawione na eurostrefę i zyskują dzięki temu, iż dźwignią wzrostu są rynki krajowe. Złoty i forint to waluty w ocenie MS najbardziej podatne na rynkową korektę na rynku walutowym CEEMEA.

Ożywienie na rynku wywołane przyjęciem awaryjnego pakietu dla eurostrefy nie utrzyma się długo - twierdzą analitycy MS.

"Ryzyko suwerena (możliwości niehonorowania przez rządy zobowiązań - PAP) nie przeminęło. Trend polegający na obniżaniu się wiarygodności kredytowej daje o sobie znać" - zaznaczyli w swej opinii.

//sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane