• rozwiń
  • WIG20 2171.75 -0.91%
  • WIG30 2464.87 -1.07%
  • WIG 57485.19 -0.98%
  • sWIG80 11656.29 +0.30%
  • mWIG40 3750.76 -1.91%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Złoty i akcje ostro w górę

Złoty i akcje ostro w górę
Foto: TVN24 Foto: Na rynku przed świętami działo się jak mało kiedy

Warszawskie indeksy i polska waluta na rekordowych poziomach. W czwartek WIG20 zakończył dzień na najwyższym poziomie od września 2008 roku, a złoty - od grudnia 2009 roku.

Ostatnia sesja przed świętami skończyła się zaskakującym i skutecznym atakiem na nowe szczyty hossy. Mimo powszechnych obaw o trend wzrostowy, wzrosty trwają w najlepsze i w tym braku wiary jest ich największa siła, uważają analitycy.
- Choć do środy sytuacja na GPW bynajmniej nie skłaniała do optymizmu, to jednak dzień po zakończeniu pierwszego kwartału indeksy giełdowe wystrzeliły w górę - ocenił analityk Open Finance, Emil Szweda. Indeks WIG20 po wzroście o 2,28 proc. zamknął się na poziomie 2.552,5 pkt. Ostatni raz tak wysoko znajdował się na początku września 2008 roku - przed upadkiem Lehman Bros. - Zwyżka na GPW została potwierdzona obrotami, które okazały się nieco wyższe niż dzień wcześniej, choć wciąż zbyt małe by uznać, że w zakupy zaangażowany jest naprawdę duży kapitał. Niemniej trend wzrostowy został kolejny raz potwierdzony mimo istniejących obaw o zasadność wzrostu cen akcji - zaznaczył analityk Open Finance. Obroty na całym rynku wyniosły 1,81 mld zł.

Złoty dobry na euro-kłopoty

Czwartek był też bardzo dobrym dniem dla złotego. W stosunku do euro jest on najmocniejszy od grudnia ub.r. Euro w czwartek po południu kosztowało 3,84 zł. Według analityków, umocnienie naszej waluty wynika głównie z ogólnego osłabienia euro i lepszej oceny polskiej gospodarki od innych krajów regionu.

- Jeśli porównamy sytuację Polski i innych krajów UE, to jesteśmy mniejszym złem - PKB na plusie, zadłużenie 49,9 proc. PKB - jeszcze nie takie złe w porównaniu innymi krajami, rynek płynniejszy niż węgierski czy czeski - wylicza powody umocnienia Marek Rogalski z Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska. Według niego nie można jednak określić dokładnie jak długo może trwać umacnianie złotego.

mkg/tr

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane