• rozwiń
  • WIG20 2179.53 -0.69%
  • WIG30 2471.15 -0.76%
  • WIG 57618.54 -0.70%
  • sWIG80 11589.08 -0.33%
  • mWIG40 3715.08 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Złoto, obligacje, a może... zegarki?

Złoto, obligacje, a może... zegarki?
Foto: TVN CNBC BIZNES Foto: INWESTYCJE

W co inwestować? Na czym zarabiać - w czasach, kiedy najłatwiej jest stracić? W pewne obligacje skarbu państwa? Złoto i brylanty? A może w szwajcarskie zegarki?

- Wśród bankierów w Londynie i Nowym Jorku krąży taka anegdota, że jedyne w co warto teraz inwestować to drzewa, lasy i helikoptery. Bo z drzew się robi pieniądze, a z helikopterów się je później zrzuca - mówi Mateusz Walczak, prezes NWAI.

I choć to jedynie dowcip, to teraz kiedy indeksy giełdowe na całym świecie tracą, a banki upadają warto poszukać naprawdę bezpiecznych przystani dla swoich pieniędzy.

7 proc., ale inwestycja na 10 lat

Na obligacjach emitowanych przez ministerstwo finansów, choć obniżono ostatnio ich oprocentowanie, wciąż można nieźle zarobić. W przypadku papierów dwuletnich - prawie sześć procent w skali roku. Obligacje trzyletnie to zysk ponad sześciu procent. Jeszcze więcej dają zarobić papiery czteroletnie, ale najwięcej zysku przyniosą nam obligacje dziesięcioletnie - siedem procent w skali jednego roku.

Przede wszystkim: pewność

To jednak nie wysokość zysku, tylko jego pewność najbardziej zachęca klientów. - Mają najwyższą z oferowanych skalę bezpieczeństwa, po prostu gwarantem - emitentem - jest Skarb Państwa, więc spłatę tych obligacji, zarówno wykup jak i wypłatę odsetek Państwo gwarantuje całym swoim majątkiem - tłumaczy Anna Suszyńska z Ministerstwa Finansów.

Dlatego właśnie w całym ubiegłym roku Polacy kupili obligacje za prawie 3 miliardy złotych. A tylko w pierwszych dziewięciu miesiącach tego roku - już za 4 miliardy.

Wyrzucanie z helikoptera

Coraz więcej jest też chętnych na złoto - zainteresowanie nim od wakacji wzrosło dwukrotnie. Jest oferowane w monetach i sztabach o różnej wadze. Sama transakcja polega na zapłacie w złotówkach - i fizycznym odbiorze szlachetnego towaru.

Jeśli jednak nie mamy w domu dobrze zabezpieczonego sejfu i potrzebujemy inwestycji bardziej poręcznej - możemy sobie kupić zegarek z limitowanej serii. Z czasem może zyskać na wartości. Z pewnością niestraci na niej także biżuteria z brylantami.

Według innych pomysłów dobrą inwestycją alternatywna może być... żywność, która w opinii niektórych analityków powinna drożeć.

Bez względu na to, w co zdecydujemy się dziś zainwestować nasze pieniądze, powinniśmy się dobrze zastanowić. Żebyśmy ustrzegli się sytuacji wyrzucania naszych bezwartościowych inwestycji z pokładu helikoptera...

Przeczytaj o tym, czy złoto faktycznie jest pewną inwestycją

...a jeśli tak, to od czego to zależy

kap/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane