• rozwiń
  • WIG20 2344.03 +0.97%
  • WIG30 2681.21 +0.94%
  • WIG 60902.04 +1.18%
  • sWIG80 11928.15 +0.52%
  • mWIG40 4035.38 +0.48%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Zlikwidują dwa święta kościelne. Portugalia uzdrawia gospodarkę

Foto: EPA Foto: Portugalscy studenci wolne i tak mają w wakacje

Portugalski rząd chce zlikwidować z kalendarza dwa wolne od pracy święta kościelne, by pomóc walczącej z wielkim kryzysem gospodarce. Zrobi to od przyszłego roku. Najpierw jednak w tej sprawie odbędą się rozmowy z Watykanem. Chodzi o Boże Ciało i Dzień Wszystkich Świętych.

Taka decyzja zapadła po rozmowach centroprawicowego rządu w Lizbonie z Konferencją Episkopatu.

Czasowo zniesione?

Rząd podziękował w związku z tym biskupom w środowym oświadczeniu za "konstruktywne podejście do problemów kraju". Porozumienie przewiduje, że za pięć lat odbędzie się kolejne spotkanie w tej sprawie i być może wtedy święta Bożego Ciała i Wszystkich Świętych zostaną przywrócone do kalendarza, jako wolne od pracy.

Minister gospodarki Hugo Soares nie przedstawił jednak danych, które ukazałyby korzyści płynące dla Portugalii z wycofania świąt z kalendarza.

Jednocześnie rząd w Lizbonie - nie chcąc prawdopodobnie wdawać się w zatarg z Watykanem - zapowiedział zlikwidowanie dwóch świąt państwowych.

Portugalia obok Grecji, Hiszpanii, Włoch i Irlandii zmaga się z ogromnym kryzysem gospodarczym i jej kondycja finansowa przez kolejne lata ma się poprawić głównie dzięki cięciu ogromnych wydatków publicznych i wydłużaniu czasu pracy.

adso//kdj

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane