• rozwiń
  • WIG20 2233.87 +0.35%
  • WIG30 2531.47 +0.32%
  • WIG 58751.67 +0.22%
  • sWIG80 11571.42 -0.14%
  • mWIG40 3746.86 -0.06%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Złe prognozy Fed

Gospodarka Stanów Zjednoczonych najprawdopodobniej spowolni, a inflacja może wzrosnąć - przewiduje szef banku centralnego USA. Ben Bernanke szacuje, że nastąpi to jeszcze w ostatnim kwartale tego roku.

- Ogólnie biorąc, komitet oczekuje, że nastąpi spowolnienie wzrostu gospodarczego w czwartym kwartale 2007 roku. Mimo, iż członkowie Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC - Federal Open Market Committee - organ Fed, który zajmuje się ustalaniem polityki monetarnej kraju) oczekują poprawy sytuacji gospodarczej w przyszłym roku, komitet nadal widzi ryzyko, iż ten scenariusz nie spełni się - wyjaśnił szef Fed. Do wzrostu inflacji mają się przyczynić ceny surowców i słaby dolar. Z kolei do spowolnienia gospodarki mają się przyczynić takie zjawiska jak spadek na rynku nieruchomości i przedłużający się kryzys z niewypłacalnością dłużników, którzy zaciągnęli kredyty hipoteczne.

Bernanke powiedział, że FOMC podczas ostatniego posiedzenia obniżył stopy procentowe o 50 punktów bazowych, ponieważ widział ryzyko spowolnienia wzrostu gospodarczego. Jednocześnie zasugerował, że Fed nie planuje dalszego obniżenia stóp procentowych.

Na zapowiedzi szefa amerykańskiej rezerwy federalnej zareagowała giełda na Wall Street. W ciągu czwartkowej sesji wykazała tendecję spadkową. Przyczyniły się do tego również kłopoty największych korporacji, jak Citigroup, General Motors i Merrill Lynch, a także słabnący dolar i rekordowo wysokie ceny ropy naftowej. Dodatkowy niepokój w USA wywołała zapowiedź Chin, że mogą zamienić swoje wielkie rezerwy dolarów i inwestycji nominowanych w dolarach na inną, mocniejszą walutę - np. euro.

Bernanke starał się jednak poprawić nieco humory inwestorom: powiedział, że gospodarka USA powinna przezwyciężyć obecne problemy w drugiej połowie przyszłego roku.

prm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane