• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: 2019-10-18 17:15

Dostosuj

Złe informacje dla budownictwa. Kolejne spadki

Złe informacje dla budownictwa. Kolejne spadki
Foto: TVN24 Foto: Kiepskiej sytuacji w budownictwie nie zmieniła nawet dobra pogoda

O 22,5 proc. spadła liczba wydanych pozwoleń na budowę – podał we wtorek GUS. Nienajlepszą sytuację na rynku mieszkaniowym potwierdzają dane o mieszkaniach oddanych do użytku. Tych było mniej o 16,4 proc.

Wtorkowe dane Głównego Urzędu Statystycznego dotyczące rynku mieszkaniowego nie dają nadziei na ożywienie w tym sektorze w najbliższym czasie, a sytuacja w budownictwie jest wciąż niepewna - oceniają eksperci.

Z danych GUS wynika, że w listopadzie wydano 9 319 pozwoleń na budowę mieszkań. To oznacza spadek o 22,5 proc. rok do roku i o 23,7 proc. miesiąc do miesiąca.

Według GUS w listopadzie również mniej mieszkań oddano do użytku. W ujęciu rocznym spadek wyniósł 16,4 proc., a miesiąc do miesiąca 9,9 proc.

Eksperci zgodni

W opinii Jacka Bieleckiego, eksperta rynku mieszkaniowego, b. dyrektora Polskiego Związku Firm Deweloperskich, dane GUS dotyczące rozpoczętych i ukończonych mieszkań świadczą o regresie w budownictwie mieszkaniowym.

- Listopad był wyjątkowo sprzyjającym miesiącem dla budownictwa ze względu na dobrą pogodę. Tym bardziej niepokoi spadek liczby rozpoczętych mieszkań oraz wydanych pozwoleń na budowę. To oznacza, że produkcja w budownictwie mieszkaniowym wyhamowuje - ocenia Jacek Bielecki.

Kryzys trwa

Natomiast Marcin Peterlika z Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową ocenił, że wtorkowe dane GUS potwierdzają, iż sytuacja na rynku mieszkaniowym nie zmienia się.

- Nadal nie ma podstaw do prognozy, że w budownictwie nastąpi ożywienie. Do końca zimy powinna utrzymać się stagnacja w tym sektorze - podkreślił. Dodał, że sytuacja w budownictwie jest niepewna, a trwający w tej branży od 1,5 roku kryzys nadal trwa.

Analityk Home Broker, ekspert rynku nieruchomości Marcin Krasoń zwrócił uwagę, że w ostatnich dwunastu miesiącach wydano łącznie 138,1 tys. pozwoleń na budowę. - To najsłabszy wynik od wielu lat. Mało budować chcą zarówno deweloperzy, jak i indywidualni inwestorzy - podkreślił.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane