• rozwiń
  • WIG20 2341.46 +0.86%
  • WIG30 2679.59 +0.88%
  • WIG 60896.98 +1.17%
  • sWIG80 11901.66 +0.29%
  • mWIG40 4042.47 +0.66%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 16:56

Dostosuj

Złamał Bank Anglii, teraz zarobi na ratowaniu planety

Złamał Bank Anglii, teraz zarobi na ratowaniu planety
Foto: TVN24 Foto: Soros chce zarabiać na ekologii

George Soros, kontrowersyjny miliarder, filantrop i jeden z najbardziej znanych spekulantów walutowych, słynny z tego, że złamał Bank Anglii, teraz deklaruje, że zainwestuje miliard dolarów w ekologiczne projekty pozwalające uchronić naszą planetę od zmian klimatu. Co rok, przez kolejne 10 lat, ma wydawać też 10 mln rocznie na tworzenie regulacji prawnych pomagających chronić przyrodę.

- Globalne ocieplenie jest także poważnym problemem politycznym. Nauka się nie myli. Mniej oczywiste jest niestety to, czy światowi przywódcy państw zademonstrują polityczną wolę do rozwiązania tego problemu – powiedział Soros na spotkaniu prasowym w Kopenhadze.

W grudniu odbędzie się w stolicy Danii spotkanie rządów w sprawie wprowadzenia nowego porozumienia, które przeciwdziałałoby globalnemu ociepleniu, zastępującego „Protokół z Kioto z 1997 roku”.

Łamie banki i schematy

Globalne ocieplenie jest także poważnym problemem politycznym. Nauka się nie myli. Mniej oczywiste jest niestety to czy światowi przywódcy państw zademonstrują polityczną wolę do rozwiązania tego problemu

soros o ociepleniu

Miliarder zapowiedział też, że na tym polu będzie teraz szukał zyskownych możliwości inwestowania. - Uważam jednak, że prócz zysków inwestowanie w środowisko pozytywnie przyczyni się do ratowania naszej planety - ocenił.

Dlatego Soros chce też specjalnie w tym celu utworzyć organizację o nazwie Inicjatywa Polityki Klimatycznej, w którą co roku, przez 10 lat, ma zainwestować 10 mln dol.

Początki fortuny Sorosa mają swoje źródło w spekulacjach giełdowych prowadzonych tzw. śmieciowymi akcjami. Były to papiery firm przeżywających ciężką sytuację finansową, lub stały u progu bankructwa.

Soros zasłynął powszechnie 22 września 1992 roku, gdy uważając, że funt szterling jest przewartościowany, dokonał spekulacji przeciw tej walucie angażując 10 mld dolarów, grając na zniżkę kursu. W wyniku tego Bank Anglii był zmuszony wycofać walutę z Mechanizmu Kursów Walutowych (ERM II), a sam Soros zarobił około jednego miliarda dolarów. Właśnie po tym wydarzeniu został nazwany "człowiekiem, który złamał Bank Anglii".

mkg/sk/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane