• rozwiń
  • WIG20 2103.68 -0.21%
  • WIG30 2406.12 -0.16%
  • WIG 56047.39 -0.13%
  • sWIG80 11585.53 -0.05%
  • mWIG40 3753.25 -0.07%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Zimbabwe próbuje przywrócić rynek międzybankowy. Dostało na to 100 mln dolarów

Zimbabwe próbuje przywrócić rynek międzybankowy. Dostało na to 100 mln dolarów
Foto: Wikipedia Foto: Rządzący od 1987 r. prezydent Robert Mugabe doprowadził gospodarkę Zimbabwe, w tym system bankowy, do ruiny

Afrykański Export-Import Bank (Afrexim) udzielił w sobotę Zimbabwe 100 mln dolarów pożyczki, aby umożliwić jej bankowi centralnemu ustanowienie, pierwszy raz od pięciu lat, rynku międzybankowego. Pozwoliłoby to wpływać bankowi na wysokość stóp procentowych.

Południowoafrykański kraj porzucił własną walutę w 2009 roku po hiperinflacji i przyjął walutę obcą - amerykańskiego dolara i południowoafrykańskiego randa. To uniemożliwiło bankowi centralnemu tego kraju wpływanie na ceny.

Ku normalności?

Bank ma wykorzystać te 100 mln dolarów do ponownego wprowadzenia rynku międzybankowego, na którym lokalne banki będą mogły pożyczać pieniądze od innych oraz na ustanowienie stóp procentowych, które będą punktem odniesienia dla stawek rynkowych.

Minister finansów Zimbabwe Patrick Chinamasa podkreślił, że fundusz był częścią działań mających na celu poprawę płynności w gospodarce, w której problemem jest malejący dochód z eksportu oraz firmy, które walczą o przetrwanie.

Lokalne banki będą korzystać z papierów wartościowych Afrexim Banku i rządowych bonów skarbowych jako zabezpieczenia pożyczek udzielanych sobie wzajemnie. Bony skarbowe mają być wydawane od poniedziałku.

Co i jak?

W styczniu bank centralny Zimbabwe opublikował przewodnik na temat stóp procentowych na rynku pieniężnych i zaproponował orientacyjne oprocentowanie krótkoterminowych pożyczek w wysokości 6,6-8 proc.

W Zimbabwe działają takie zagraniczne banki jak brytyjski Standard Chartered i Barclays oraz pochodzące z RPA Standard Bank i Nedbank.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane