• rozwiń

Zima opróżnia nam gazowe magazyny

Zima opróżnia nam gazowe magazyny
Foto: TVN CNBC BIZNES Foto: Rzeczniczka PGNiG Joanna Zakrzewska

Od piątku do poniedziałku opróżniliśmy 1/20 pojemności naszych gazowych magazynów. Obecnie są one wypełnione w połowie - ujawnia Polskie Gazownictwo Naftowe i gazownictwo. Jednocześnie gazowy potentat zapewnia, że mimo silnych mrozów zakłady przemysłowe otrzymują wciąż pełne dostawy gazu.

Prezes PGNiG Michał Szubski ujawniając te informacje zastrzegł jednocześnie, że to operator gazociągów przesyłowych Gaz-System decyduje o ewentualnym wprowadzeniu ograniczeń w dostawach dla odbiorców przemysłowych.

- W najbliższym czasie nie planujemy ograniczeń dostaw gazu odbiorcom przemysłowym - zapewniła później rzeczniczka Gaz-Systemu Małgorzata Polkowska. Dodała, że Gaz-System nie korzysta jeszcze z interwencyjnych zapasów gazu (zawierających ok. 400 mln m sześc.), na co - w razie potrzeby - zezwolił minister gospodarki Waldemar Pawlak.

Według informacji przekazanych przez prezesa Szubskiego, od piątku wypełnienie magazynów należących do PGNiG spadło z 55 proc. do 50 proc. Obecnie jest tam zgromadzonych około 800 mln m sześc. gazu. - Mimo że temperatury są bardzo niskie, a polski system ma swoje uwarunkowania i sytuacja nie jest systemowo łatwa, na dzisiaj jesteśmy po bezpiecznej stronie mocy - stwierdził prezes Szubski.

Dobowe zużycie o 1/6 większe

- Ze względu na niskie temperatury dobowe, zapotrzebowanie na gaz bardzo wzrosło i w tej chwili wynosi ok. 64 mln m sześciennych - poinformowała rzeczniczka PGNIG Joanna Zakrzewska. Jak dodała, ostatniej doby pobrano z magazynów 23 mln m sześc. gazu. Jak przypomniała PAP, miesiąc temu, kiedy temperatury powietrza nie były tak niskie, dobowe zużycie w całym kraju wynosiło ok. 55 mln m sześc. gazu.

Jak podaje Gaz-System na swoich stronach internetowych, w poniedziałek od godz. 10 do godz. 22 obowiązuje pierwszy stopień zasilania gazem. Oznacza to brak ograniczeń poboru.

PGNiG i Gazprom wciąż nie porozumiały się w sprawie dodatkowych dostaw gazu do Polski. Wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak mówił w piątek, że spółki wypracowały obiecujący projekt porozumienia.

//sk/k

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane