• rozwiń
  • WIG20 2191.57 0.00%
  • WIG30 2489.14 -0.10%
  • WIG 57945.31 -0.19%
  • sWIG80 11619.86 -0.01%
  • mWIG40 3784.43 -1.03%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 12:41

Dostosuj

Temat: Rosja - Unia Europejska

Ziemniaki z Unii nie wjadą do Rosji?

Ziemniaki z Unii nie wjadą do Rosji?
Foto: tvn24 Foto: Rosja nie chce ziemniaków z UE

Rosja od 1 kwietnia może zabronić importu sadzeniaków ziemniaka z krajów Unii Europejskiej - informuje agencja Interfax, powołując się na szefa Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego (Rossielchoznadzor) Siergieja Dankwerta.

Ziemniaki sadzeniaki do Federacji Rosyjskiej spośród państw UE dostarczają głównie Holandia, Niemcy, Polska, Finlandia i Wielka Brytania.

Dankwert oświadczył, że "jeśli strona europejska nie ureguluje wszystkich problemów, związanych z importem materiału siewnego", to Rosja od 1 kwietnia "będzie zmuszona podjąć wobec tej produkcji działania, ekwiwalentne do tych, które obowiązują w Unii Europejskiej w stosunku do FR".

Rosyjski odwet na ziemniakach

Interfax wyjaśnił, że ponieważ w UE obowiązuje zakaz sprowadzania materiału siewnego z Rosji, to takim ekwiwalentnym krokiem będzie zabronienie importu do FR sadzeniaków ziemniaka z Unii Europejskiej.

 

Od 2010 roku prosimy o udostępnienie nam takich informacji, jednak ani same kraje UE, ani Komisja Europejska do dzisiaj tego nie uczyniły (...) Zamiast tego wystąpiły z żądaniem wypowiedzenia szeregu porozumień, regulujących warunki dostaw produkcji do Rosji

Siergiej Dankwert

Zdaniem szefa Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego ograniczenia takie będą zgodne z normami Światowej Organizacji Handlu (WTO) i innymi regułami międzynarodowymi.

Dankwert zauważył, że zgodnie z normami międzynarodowymi kraj eksportujący powinien dostarczać państwu importującemu informacje o stanie fitosanitarnym produkcji.

- Od 2010 roku prosimy o udostępnienie nam takich informacji, jednak ani same kraje UE, ani Komisja Europejska do dzisiaj tego nie uczyniły - powiedział szef Rossielchoznadzoru. - Zamiast tego wystąpiły z żądaniem wypowiedzenia szeregu porozumień, regulujących warunki dostaw produkcji do Rosji - dodał.

Dankwert przekazał, że problem ten był już omawiany na spotkaniach kierownictwa Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego z przedstawicielami kilku państw Unii Europejskiej oraz zastępcą dyrektora generalnego Dyrekcji Generalnej ds. Zdrowia i Konsumentów Komisji Europejskiej Bernardem Van Goethem.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane