• rozwiń
  • WIG20 2229.92 -0.18%
  • WIG30 2531.47 0.00%
  • WIG 58851.05 +0.17%
  • sWIG80 11605.03 +0.29%
  • mWIG40 3797.96 +1.36%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Zielono na Wall Street

Dow Jones zyskał 10,9 proc. Wskaźnik S&P500 10,7 proc. a Nasdaq zwyżkował o 9,5 proc. DJ w pięknym stylu znów znalazł się ponad psychologicznym poziomem 9 tys. punktów. To już druga taka sesja w tym miesiącu.

Dzień przed decyzją władz monetarnych w sprawie stóp procentowych, indeksy amerykańskiej giełdy szybowały w spektakularny sposób odrabiając ostatnie straty.

Handlujący liczą, że w środę Zarząd Rezerwy Federalnej zredukuje główne stopy procentowe, co zwiększy atrakcyjność inwestycji na rynku giełdowym.

Rynek nieruchomości zignorowany

Wtorkowa zwyżka była drugą w historii pod względem skali wzrostu.

Inwestorzy najwyraźniej zlekceważyli doniesienia z rynku nieruchomości, gdzie ceny domów w sierpniu były o 16,6 proc. niższe niż rok wcześniej.

Kupowano praktycznie wszystko – wśród 500 największych spółek zaledwie 11 odnotowało spadki.

Wzięciem cieszyły się papiery Valero Energy. Właściciel największej w USA rafinerii odnotował niższy niż oczekiwali analitycy spadek zysków w trzecim kwartale. To zmniejszyło obawy specjalistów o skalę spadku marż realizowanego przez spółki paliwowe.

Bohater sesji

Wśród blue chipów udany dzień mieli akcjonariusze Alcoa. Największy amerykański producent aluminium odreagowywał spadek wskaźnika cena/zysk do najniższego w historii poziomu.

Jednym z bohaterów sesji został Wal-Mart Stores. Gigant branży detalicznej, mimo nasilających się oznak recesji, opublikował optymistyczną prognozę. W roku finansowym 2009 sprzedaż ma bowiem wzrosnąć o 8 proc., zaś rok później o 5-7 proc.

Powody do zadowolenia mieli udziałowcy Boeinga i General Motors. Ten pierwszy jest bliski zawarcia ostatecznego porozumienie ze strajkującymi mechanikami, z kolei producent samochodów wg mediów może liczyć na pożyczkę rzędu 5 mld USD, którą ma jakoby zaaranżować Departament Energii. Ma ona umożliwić przeprowadzenie fuzji z Chryslerem.

kap/el

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane