• rozwiń
  • WIG20 2144.74 -1.24%
  • WIG30 2436.15 -1.17%
  • WIG 56828.88 -1.14%
  • sWIG80 11592.67 -0.55%
  • mWIG40 3716.22 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 10:53

Dostosuj

Zielone światło dla gazu

Zielone światło dla gazu
Foto: TVN24 Foto: Operatorem gazociągu jamalskiego na terenie Polski będzie Gaz - System

- Wynegocjowaną umowę, na podstawie której Gaz-System będzie zarządzał polskim odcinkiem gazociągu jamalskiego, pozytywnie zaopiniował Urząd Regulacji Energetyki - powiedziała PAP rzeczniczka Gaz-Systemu Małgorzata Polkowska.

- Urząd nie wniósł zastrzeżeń do wynegocjowanej umowy - dodała Polkowska.

Teraz umowę musi zatwierdzić rada nadzorcza i walne zgromadzenie Gaz-Systemu. Operator gazociągów przesyłowych Gaz-System w 100 proc. należy do Skarbu Państwa.

Także resort gospodarki potwierdził, że Urząd Regulacji Energetyki nie zgłosił zastrzeżeń do umowy. "Podpisanie umowy operatorskiej nastąpi niezwłocznie po uzyskaniu wymaganych zgód korporacyjnych. Po spełnieniu tych formalności polsko-rosyjska międzyrządowa umowa dot. dostaw gazu do Polski zostanie przyjęta przez Radę Ministrów" - czytamy w komunikacie wysłanym do PAP.

W środę premier Donald Tusk powiedział, że rząd przyjmie porozumienie w sprawie zwiększenia dostaw rosyjskiego gazu do Polski, gdy tylko URE przedstawi swoją opinię na temat umowy operatorskiej.

Operator musi być niezależny

Chodzi o przejęcie zarządzania polskim odcinkiem gazociągu jamalskiego, który transportuje rosyjski gaz przez terytorium Polski do Niemiec. Do tej pory jego operatorem był należący głównie do PGNiG i Gazpromu - EuRoPol Gaz. Unia Europejska wymaga, by operatorzy gazociągów transportowych byli niezależni i zapewniali dostęp stron trzecich do usług przesyłu.

W niedzielę w Moskwie uzgodniono projekt międzyrządowego porozumienia między Polską a Rosją w sprawie zwiększenia dostaw gazu do Polski o ok. 2 mld metrów sześciennych rocznie. Zapowiedziano wówczas, że zostanie ono sfinalizowane, gdy umowę operatorską ws. zarządzania gazociągiem jamalskim uzgodnią Gaz-System i EuRoPol Gaz.

Spółki parafowały umowę w poniedziałek. Następnie dokument został przekazany do zaopiniowania przez URE pod kątem zgodności z przepisami krajowymi i unijnymi. - W tym zagwarantowania swobodnego dostępu do wolnych przepustowości w gazociągu dla zainteresowanych podmiotów - wyjaśniła Polkowska.

Tego chciała Unia

Na podstawie umowy Gaz-System będzie operatorem gazociągu jamalskiego na terenie Polski, a jego właścicielem pozostanie EuRoPol Gaz. - Konieczność wyznaczenia operatora na gazociągu jamalskim w Polsce wynika z wytycznych Unii Europejskiej w zakresie równego dostępu wszystkich podmiotów do infrastruktury przesyłowej oraz polskiego Prawa energetycznego - podkreśliła Polkowska.

Dodatkowe dostawy gazu rządy Polski i Rosji negocjują już od ubiegłego roku. Na początku roku, gdy międzyrządowe porozumienie z Rosją ws. zwiększenia dostaw było już wynegocjowane, uwagi związane z operatorem zgłosiła KE. W związku z tym Polska wstrzymała podpisanie dokumentu.

Żeby doszło do zwiększenia dostaw gazu do Polski, porozumienie muszą podpisać nie tylko rządy Polski i Rosji. Obowiązującą umowę muszą także opatrzyć handlowym aneksem PGNiG i spółka zależna od Gazpromu - Gazprom Export.

fac

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane