• rozwiń

Zielona Wyspa tnie płacę minimalną

Zielona Wyspa tnie płacę minimalną
Foto: sxc.hu Foto: Cięć w Irlandii ciąg dalszy

Jedno euro mniej wynosi od wtorku minimalna stawka za godzinę pracy w Irlandii. Zmniejszono ją do 7,65 euro w ramach cięć wydatków publicznych, wymuszonych redukcją deficytu finansów państwa.

Przed obniżką irlandzkiego ustawowego minimum płacowego było ono drugim największym w UE. Nawet na obecnym poziomie jest wciąż wyższe niż np. w W. Brytanii, gdzie obecnie wynosi 5,93 funta za godzinę.
Irlandia jest pierwszym państwem UE, w którym zdecydowano się na obniżkę płacy minimalnej. Tamtejsi pracodawcy oraz rząd twierdzą, że uczyni to gospodarkę bardziej konkurencyjną i zmniejszy poziom bezrobocia.

Nie tędy droga

Innego zdania są związki zawodowe, które domagają się przywrócenia poprzedniej stawki, argumentując, iż skutkiem obniżki będzie zubożenie najniżej zarabiających pracowników, co mija się z celem, skoro trzeba im będzie wypłacać wyższe zapomogi i przyznawać ulgi podatkowe.
Centrala związkowa SIPTU zapowiedziała na wtorek po południu dużą demonstrację przed budynkiem parlamentu w Dublinie w proteście przeciwko obniżce stawki. Rzeczniczka SIPTU powiedziała mediom, że najniżej opłacani pracownicy i tak już zostali uderzeni po kieszeni na skutek zmian przepisów podatkowych i obniżki zapomogi na dzieci.

mkg/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane