• rozwiń
  • WIG20 2194.58 -0.57%
  • WIG30 2490.03 -0.77%
  • WIG 58026.68 -0.72%
  • sWIG80 11627.70 +0.15%
  • mWIG40 3749.54 -1.58%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Zielona karta do Berlina

Zielona karta do Berlina
Foto: TVN24 Foto: Do Berlina bez zielonej karty nie wjedziesz

Jeśli wybierasz się do Berlina, Kolonii lub Hanoweru, musisz zaopatrzyć się w specjalny znaczek na samochód. Od początku roku te miasta zostały objęte ekologiczną strefą ochronną. Wjazd bez karty grozi wysoką karą pieniężną.

Karty wjazdowe dla samochodów i ciężarówek spełniających normy emisji spalin można nabyć na stronie http://www.green-zones.eu. Są one objęte nieograniczonym czasem ważności dla konkretnego pojazdu i będą uznawane we wszystkich niemieckich strefach ochrony środowiska. Aby uzyskać takie oznaczenie, pojazd musi być zarejestrowany w kraju pochodzenia jego posiadacza i spełniać określone warunki ekologiczne. Opłata za usługę wynosi 29,90 EUR dla pojazdów zarejestrowanych w UE lub 39,90 EUR dla pojazdów zarejestrowanych w pozostałych krajach.

Zielone strefy są oznaczone specjalnymi znakami drogowymi. Od marca za przykładem niemieckiej stolicy pójdą również inne niemieckie miasta: Ilsfeld, Leonberg, Ludwigsburg, Mannheim, Schwäbisch-Gmünd, Stuttgart, Tübingen.

Na czym polega niemiecki system?
Samochody zostały podzielone na kilka grup: 4 dla tych wyposażonych w silniki diesla i 2 dla tych w silnikami benzynowymi. Zasada jest prosta: jeśli pojazd zakwalifikowano do grupy 1. (o normie czystości spalin poniżej EURO 1), nie ma on prawa wjazdu do centrum miasta. Samochody należące do grupy drugiej, trzeciej i czwarte mogą swobodnie poruszać się po zielonej strefie.

O plakietki nie będą musieli ubiegać się właściciele motocykli, pojazdów trójkołowych, pojazdów osób niepełnosprawnych, jak też samochody służb miejskich oraz maszyny budowlane i rolnicze.

mpj

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane