• rozwiń
  • WIG20 2226.15 -0.42%
  • WIG30 2523.50 -0.33%
  • WIG 58622.10 -0.33%
  • sWIG80 11587.49 +0.13%
  • mWIG40 3749.04 -0.26%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Zgłoś spadek, bo stracisz ulgę

Zgłoś spadek, bo stracisz ulgę
Foto: TVN24 Foto: Nie tylko pamięć o zmarłym, także pamięć o fiskusie...

Odziedziczyłeś? Śpiesz do urzędu skarbowego! Masz tylko miesiąc od prawomocnej decyzji sądu o nabyciu spadku. Jeśli nie zdążysz - to nie skorzystasz ze zwolnienia od podatku spadkowego, jakie jest możłiwe w kręgu najbliższej rodziny.

Jak mówi Magdalena Kobos z Izby Skarbowej w Krakowie, spadkobiercy często zapominają o zgłoszeniu jego nabycia do Urzędów Skarbowych. A wtedy tracą zwolnienie od spadków wśród najbliższej rodziny.

Jak wyjaśniła urzędniczka fiskusa, warunkiem skorzystania z ulgi jest właśnie zgłoszenie nabycia spadku do naczelnika właściwego urzędu skarbowego. Spadkobierca ma na to miesiąc od dnia uprawomocnienia się postanowienia sądu, stwierdzającego nabycie spadku. Po tym terminie trzeba już zapłacić "zwykły" podatek.

- Przepisy nie pozostawiają wątpliwości – zgłoszenie spadku po tym czasie skutkuje koniecznością zapłacenia podatku – wyjaśniła Magdalena Kobos.

Podobne przepisy dotyczą darowizn przekazywanych w kręgu najbliższej rodziny, czyli w tzw. pierwszej grupie podatkowej. Darowiznę tez należy zgłosić w ciągu miesiąca do urzędu skarbowego.

Spadku lub darowizny nie trzeba zgłaszać do US, gdy ich kwota nie przekroczy 9.637 zł od tej samej osoby lub po tej samej osobie w ciągu ostatnich 5 lat. Podobnie, gdy umowa jest zawarta w formie aktu notarialnego.

Osoby, które nie zgłoszą spadku lub darowizny, muszą zapłacić podatek w wysokości od 3 proc. do 7 proc.

Pierwsza grupa podatkowa to najbliżsi krewni: małżonek, wstępni (czyli rodzice, dziadkowie, pradziadkowie), zstępni (czyli dzieci, wnuki, prawnuki), pasierb, zięć, synowa, rodzeństwo, ojczym, macocha i teściowie.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane