• rozwiń
  • WIG20 2148.53 -0.53%
  • WIG30 2431.70 -0.47%
  • WIG 56647.08 -0.44%
  • sWIG80 11477.60 +0.27%
  • mWIG40 3613.37 -0.44%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Zepsuli zabawę? Niech zapłacą

Zepsuli zabawę? Niech zapłacą
Foto: TVN24 Foto: Konsument może reklamować każdą usługą lub imprezę, która odbyła się niezgodnie z umową

Chciałeś mieć czub na żelu, a tymczasem fryzjer ogolił cię na łyso? Na imprezie sylwestrowej w kanjpie obiecywali California Dream, a tymczasem lała się zwykła czyściocha? Za zepsutą sylwestrową kreację czy fryzurę, albo nawet za niezgodny z obietnicami przebieg zabawy można żądać rekompensaty - przypomina Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

W przypadku reklamacji konsumentowi przysługuje prawo do naprawy usługi, można też żądać zwrotu zapłaconej kwoty, obniżenia rachunku albo przyznania rabatu.

Urząd radzi, by w przypadku spędzania sylwestra w sposób zorganizowany, sporządzać z organizatorem na piśmie odpowiednią umowę, dokładnie określającą warunki usługi, za którą płacimy. Można w niej zawrzeć np. planowany przebieg wieczoru, liczbę dań, rodzaj i ilość napojów, a nawet rodzaj czy wykonawcę muzyki. Taka umowa ułatwi dochodzenie roszczeń w przypadku konfliktu z organizatorem zabawy.

Gdy płaszcz został w szatni

Przedstawiciele UOKiK zwrócili we wtorek uwagę, że przedsiębiorca-organizator ponosi odpowiedzialność za rzeczy pozostawione w szatni, nawet gdy nie jest płatna. Zaginięcie pozostawionych w szatni rzeczy, mimo umieszczonej informacji, że "w przypadku zaginięcia lub zniszczenia garderoby szatnia nie ponosi odpowiedzialności", to przykład niezgodnej z prawem praktyki - wskazali.

Jak kupować petardy

Urząd tłumaczył również, jak bezpiecznie postępować z materiałami pirotechnicznymi. Kupując je należy sprawdzić, czy na opakowaniu znajdują się: nazwa producenta, ostrzeżenia - np. o zachowaniu bezpiecznej odległości podczas odpalania czy nadzorze dorosłych - oraz instrukcja obsługi w języku polskim. Należy też sprawdzić, czy opakowanie nie ma żadnych wad - pęknięć, rozerwań czy wybrzuszeń.

UOKiK przypomniał, że materiały pirotechniczne można sprzedawać jedynie pełnoletnim.

ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane