• rozwiń

Zelmer szkoli zamiast produkować

Największy polski producent drobnego sprzętu AGD - firma Zelmer z Rzeszowa - zdecydowała o kilkudniowym zawieszeniu produkcji. Przyczyna? Spadek zamówień związany z kryzysem gospodarczym. Przerwa potrwa od 9 do 13 lutego.

Podczas przerwy kilkadziesiąt osób będzie uczestniczyć we wcześniej zaplanowanych szkoleniach, refundowanych ze środków unijnych, a pozostali wykorzystają urlopy - poinformował prezes spółki Janusz Płocica.

- W ten oto sposób zamierzamy nieponosić kosztów czy strat związanych ze wstrzymaniem produkcji - dodał w rozmowie z TVN CNBC Biznes Maciej Olszak, dyrektor biura zarządu Zelmera

Program dobrowolnych odejść

Spółka rozpoczyna także wdrażanie programu dobrowolnych odejść, który potrwa do kwietnia. Zgodnie z założeniami skorzysta z niego od kilkudziesięciu do stu pracowników, którzy będą mogli przejść darmowe szkolenia m.in. z zakresu aktywnego poszukiwania pracy. Otrzymają też pomoc specjalistycznej firmy doradztwa personalnego.

Kryzys sięga wszędzie

Produkcja Zelmera w znacznym stopniu kierowana jest na rynki Europy Środkowo-Wschodniej i UE, więc spadek sprzedaży na tych rynkach uderza również w rzeszowskiego producenta sprzętu AGD.
- Z Europy Zachodniej jest to poziom mniejszy nie więcej ok 50 procent. Nie zapominajmy jednak o jednej rzeczy że zgromadzone w spółce zapasy również wiążą się z ponoszeniem kosztów w związku z tym podjęcie decyzji o zamknięciu na kilka dni fabryki związane jest bezpośrednio z tym aby sprzedać to co mamy w magazynach a następnie bezpośrednio pod konkretne zamówienia realizować produkty - powiedział Olszak.

Zelmer jest największym producentem sprzętu AGD w Polsce. Firma zatrudnia blisko 2,5 tys. osób.

mkg, mon/mlas

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane