• rozwiń
  • WIG20 2201.26 +0.39%
  • WIG30 2501.79 +0.37%
  • WIG 58246.56 +0.46%
  • sWIG80 11651.09 +0.63%
  • mWIG40 3808.35 +0.31%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 13:58

Dostosuj

Żegnaj, żarówko...

Żegnaj, żarówko...
Foto: TVN CNBC Biznes (fot. sxc.hu) Foto: Komisarz UE Andris Piebalgs: wycofujemy żarówki

Za trzy lata zwykłej żarówki nie kupimy w żadnym sklepie Unii Europejskiej - chyba, że będzie to sklep z antykami. Komisja Europejska ogłosiła plan wycofania nieenergooszczędnych żarówek. Mają je zastąpić świetlówki i inne źródła światła zużywające kilkakrotnie mniej energii.

Tradycyjne, energochłonne żarówki zostaną wycofane z unijnego rynku do 2012 roku - taką decyzję oficjalnie ogłoszono w Brukseli. Zostaną zastąpione bardziej przyjaznymi środowisku świetlówkami, lampami halogenowymi czy diodowymi.

Nowoczesne oświetlenie jest o wiele wydajniejsze w porównaniu z tradycyjnymi żarówkami: te tylko pięć procent pobieranej energii zamieniają na światło, a resztę tracą na emisję ciepła - argumentuje Komisja Europejska, wprowadzając zmiany.

Z przedstawionych w Brukseli obliczeń ekspertów wynika, że po wyeliminowaniu tradycyjnych żarówek rocznie w całej Unii Europejskiej będzie można zaoszczędzić do 10 miliardów euro.

Żarówki będą wycofywane stopniowo - zapowiada wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak. - Trudno sobie wyobrazić, że z dnia na dzień będziemy wyrzucać żarówki. To raczej będzie proces stopniowego przechodzenia na nowe technologie - dodaje.

Unijny harmonogram przewiduje, że od września przyszłego roku z handlu wycofywane będą tradycyjne żarówki o mocy 100 wat. Nastepnie, każdego roku, aż do 2012, eliminowane będą żarówki o coraz mniejszej mocy.

Ta decyzja to część unijnej strategii dotyczącej efektywności energetycznej i - co się z tym wiąże - walki ze zmianami klimatycznymi.

//sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane