• rozwiń

"Żegnaj recesjo, witaj koniunkturo!"

"Żegnaj recesjo, witaj koniunkturo!"
Foto: sxc.hu Foto: Gospodarka wraca do zdrowia

Europejscy inwestorzy coraz mocniej wierzą w poprawę koniunktury. Wskaźnik IFO obrazujący nastroje wśród niemieckich przedsiębiorców wzrósł w lipcu do poziomu 87,3 pkt. W górę poszedł też Indeks PMI dla sektora wytwórczego w strefie euro.

Opublikowane dane były lepsze od oczekiwań analityków, którzy prognozowali, że wskaźnik IFO wyniesie 86,6 pkt. Miesiąc wcześniej wskaźnik ten osiągnął wartość 85,9 pkt.

Z kolei indeks PMI dla sektora wytwórczego w strefie euro wzrósł w lipcu do poziomu 46 pkt. Co prawda dopiero odczyt powyżej 50 pkt. oznacza wzrost badanego sektora gospodarki, ale dane i tak były lepsze od oczekiwań analityków, którzy prognozowali, że wskaźnik wyniesie 43,6 pkt. Miesiąc wcześniej PMI osiągnął wartość 42,6 pkt.

Publikacja wskaźników miała spory wpływ na przebieg handlu na europejskich giełdach i rynku walutowym. Zyskują zarówno indeksy na największych europejskich parkietach, jak i euro. Wspólnotowa waluta wyraźnie umacnia się względem dolara.

- Żegnaj recesjo, witaj poprawo koniunktury - skomentował dzisiejsze dane w rozmowie z agencją Bloomberga Andreas Rees, główny ekonomista monachijskiego UniCredit MIB.

bgr ram/k

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane