• rozwiń
  • WIG20 2192.71 -1.13%
  • WIG30 2492.68 -1.09%
  • WIG 57980.44 -0.93%
  • sWIG80 11578.67 -0.15%
  • mWIG40 3796.67 -0.63%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Żegnaj CELINO, witaj ECS-ie

Od 1 lipca eksport towarów z Polski do innych krajów Unii Europejskiej nadzorowany będzie przez nowy System Kontroli Eksportu - ECS. Zastąpi on znany eksporterom i celnikom system o nazwie CELINA.

- Najistotniejsze korzyści dla eksporterów to usprawnienie i przyspieszenie formalności celnych, obniżenie kosztów działalności firmy, możliwość śledzenia operacji wywozowej przez eksportera oraz większe bezpieczeństwo przewozu towarów - powiedziała zastępca szefa Służby Celnej, Agnieszka Szymankiewicz.

ECS to wspólnotowy system obsługujący elektroniczne zgłoszenia wywozowe. Umożliwia on eksporterom monitorowanie operacji eksportowych na terenie całej Unii Europejskiej poprzez zadawanie zapytań, co dzieje się z danym towarem.

System wprowadza też znaczące zmiany w dziedzinie potwierdzania eksportu towarów. - Eksporterzy zamiast papierowych potwierdzeń, będą otrzymywali elektroniczny komunikat zaświadczający o wywozie towarów - mówi Agnieszka Miakisz z Departamentu Polityki Celnej Ministerstwa Finansów. Komunikat taki będzie przesyłany w czasie realnym.

Nowy system w Polsce będzie wprowadzany etapami. Od 28 czerwca uruchomiona zostanie obsługa komunikatów przez polskie urzędy celne dla zgłoszeń wywozowych składanych przez eksporterów w innych krajach. Następnie, od 31 sierpnia uruchomiona zostanie obsługa zgłoszeń wywozowych składanych przez polskich eksporterów.

bgr

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane