• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Ze złotej bańki uchodzi powietrze

We wtorek uncja złota kosztowała rekordowe 1912 dol. W czwartek jest to już 200 dol mniej. Eksperci są podzieleni co do dalszego kierunku, w którym będzie szła cena kruszcu. Część z nich uważa, że pieniądze ze złotej bańki będą uciekać. Przeciwnicy tej teorii podkreślają, że wciąż nie ma innej tak bezpiecznej alternatywy do inwestowania.

Już w środę kontrakty terminowe na złocie spadły o 5,6 proc. To największy dzienny spadek od 3,5 roku. Jako możliwe przyczyny takiego obrotu sprawy eksperci podają możliwość podniesienia wymagań depozytowych czy chęć realizacji zysków osiągniętych na kruszcu i zainwestowania ich w bardziej ryzykowne, ale obecnie dość tanie aktywa, choćby takie jak przecenione w ostatnim czasie akcje.

Co dalej?

Cena złota może dalej spadać. Złoto było jedną z wielkich baniek naszych czasów

gartman o złocie

Część analityków uważa, że spadki na złocie są chwilowe.
- Nie zniknęły czynniki fundamentalne, które generowały wzrost cen złota. Żaden z problemów, czy to Europy, czy też USA nie został rozwiązany definitywnie. Inwestorzy zdają sobie sprawę z zagrożenia inflacją w USA, bankructwa niektórych krajów strefy euro, a w późniejszej perspektywie także USA i będą lokować pieniądze w aktywa bezpieczne, a takim aktywem jest złoto - mówił w TVN CNBC analityk Investors TFI Jan Mazurek.

Innego zdania jest ekspert ds. rynków surowców Dennis Gartman.
- Cena złota może dalej spadać. Złoto było jedną z wielkich baniek naszych czasów – powiedział w CNBC. Jego zdaniem w kolejnych tygodniach cena kruszcu może dalej spadać i znaleźć się na poziomie 1600 dol za uncję na początku października.

- Dużo indywidualnych inwestorów kupiło złoto w trakcie ostatniego wzrostu. Ulica kupowała złoto po wysokich cenach, i teraz każdy wzrost cen będzie spotykał się z ich sprzedażą. Również wiele dużych funduszy hedgingowych jest obecnie zaangażowanych w złoto, likwidowanie przez nich pozycji może wywołać presję spadkową – dodał.

mkg

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane