• rozwiń
  • WIG20 2226.15 -0.42%
  • WIG30 2523.50 -0.33%
  • WIG 58622.10 -0.33%
  • sWIG80 11587.49 +0.13%
  • mWIG40 3749.04 -0.26%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Ze skarbu państwa do górnictwa. Wojciech Kowalczyk zmieni polski węgiel?

Ze skarbu państwa do górnictwa. Wojciech Kowalczyk zmieni polski węgiel?
Foto: MSP Foto: Wojciech Kowalczyk ma przygotować koncepcję zmian w górnictwie

Wiceminister skarbu Wojciech Kowalczyk będzie pełnomocnikiem ds. naprawy sytuacji w polskim górnictwie - poinformowała we wtorek premier Ewa Kopacz. Dodała, że Kowalczyk z Ministerstwa Skarbu Państwa zostanie przeniesiony do Ministerstwa Gospodarki.

- Będzie tylko i wyłącznie tą sprawa się zajmował (naprawą sytuacji w polskim górnictwie - red.), bo czasu jest mało. Ten problem trzeba rozwiązać - podkreśliła premier.

Obowiązki

Wcześniej CIR poinformowało, że Rada Ministrów zdecydowała we wtorek o ustanowieniu pełnomocnika rządu ds. restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego. Jego najważniejszym zadaniem będzie przygotowanie koncepcji zmian w górnictwie oraz koordynacja i monitoring działań związanych z przekształceniami.

Kopacz we wtorek spotkała się w warszawskim CPS "Dialog" ze związkami zawodowymi działającymi w Kompanii Węglowej. Na spotkanie przybyli także m.in. szef Rady Gospodarczej przy premierze Jan Krzysztof Bielecki oraz wiceministrowie skarbu Rafał Baniak i Wojciech Kowalczyk. W spotkaniu uczestniczy też wicepremier Janusz Piechociński. Tematem spotkania jest aktualna sytuacja w spółce, której siedzibę od sześciu dni okupują związkowcy; powód to brak środków na wypłaty.

O braku pieniędzy na wypłaty związkowcy alarmowali już w kwietniu. KW sprzedała wtedy za 1,5 mld zł kopalnię Knurów-Szczygłowice Jastrzębskiej Spółce Węglowej. W połowie września zarząd KW poinformował, że z 14 kopalń KW tylko 3 są rentowne. W pierwszym półroczu 2014 r. wynik finansowy KW wyniósł minus 342 mln zł. W 2013 r. KW na sprzedaży węgla straciła ponad miliard złotych.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane