• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: 2019-10-18 17:15

Dostosuj

Zdrożeją telewizory, pralki, lodówki

Zdrożeją telewizory, pralki, lodówki
Foto: sxc.hu Foto: Nowe prawo ma obowiązywać już od nowego roku

Zawrzało w środowisku sprzedawców sprzętu AGD. Obawiają się, że zbankrutują, bo będą musieli wymienić kasy fiskalne i podnieść ceny swoich towarów. Wszystko przez to, że na paragonach trzeba będzie drukować informacje o kosztach utylizacji zużytego sprzętu oddanego do recyklingu. To spowoduje wzrost cen w sklepach - zapowiada "Polska".

Polska wzorem Francji i Hiszpanii zmienia prawo, ale efektem tego będzie wzrost cen AGD i RTV o 10 procent - zapowiada "Polska"

– Będziemy musieli zainwestować grube miliony. Nowe przepisy uderzą klientów po kieszeni. Jeśli przepisy wejdą w życie, nowa lodówka lub telewizor mogą kosztować nawet 10 proc. więcej – mówi Maria Andrzej Faliński, prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji.

Nowe prawo ma obowiązywać już od nowego roku. Na etykietach każdej lodówki, pralki, telewizora czy kuchenki będzie musiała znaleźć się informacja o tzw. kosztach gospodarki odpadami. Takie dane obowiązkowo będą musiały być drukowane też na paragonach, które w sklepie dostajemy do ręki.

Giganci podniosą ceny

– Cyfry na paragonie mają skłonić Polaków do oddawania do sklepu starego sprzętu, a nie wyrzucania go na śmietnik. Nikt jednak nie uprzedził, że jednocześnie wzrosną ceny zakupu nowego sprzętu – mówi nam ekspert Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji Karol Stec.

A to, że za nową pralkę czy lodówkę zapłacimy więcej, jest już niemal pewne. Jeśli przepisy wejdą w życie, handlowcy będą musieli przeprogramować kasy fiskalne i unowocześnić komputerowe programy zarządzania magazynami. Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji szacuje, że duże sieci marketów wydadzą na to jednorazowo około czterech milionów złotych. Markety już zapowiedziały, że podniosą marże, żeby zrekompensować sobie straty - zapowiada dziennik "Polska".

Małym sklepom grozi bankructwo

Obowiązek wymiany kas nie ominie też małych sprzedawców. Ci jednak są w gorszej sytuacji finansowej niż branżowi giganci i dla wielu nowe prawo może być gwoździem do trumny. Tym bardziej że kary za niedostosowanie się do przepisów budzą respekt – od pięciu tysięcy do nawet dwóch milionów złotych.

Janusz Rakowski, szef Kongregacji Przemysłowo-Handlowej, skupiającej m.in. małych i średnich sprzedawców sprzętu AGD i RTV, nie owija w bawełnę: – Możemy być świadkami rezygnowania sprzedawców z asortymentu AGD i RTV, a nawet plajtowania małych firm. Ta ustawa jest bardzo szkodliwa dla rozwoju polskiej przedsiębiorczości. Stawia nas w gorszej sytuacji niż sprzedawców sprzętu w innych państwach – powiedział „Polsce” Janusz Rakowski.

rh/el

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane