• rozwiń
  • WIG20 2154.80 +0.29%
  • WIG30 2439.89 +0.34%
  • WIG 56781.82 +0.24%
  • sWIG80 11451.18 -0.23%
  • mWIG40 3620.92 +0.21%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Zbyt biedni, by zbankrutować

Zbyt biedni, by zbankrutować
Foto: David Playford/sxc.hu Foto: Zbyt biedni, by upaść zgodnie z prawem

Chociaż ustawa o upadłości konsumenckiej obowiązuje juz od dwóch miesięcy, a w maju Polacy zalegali z płatnościami na blisko 10 mld zł, to jak do tej pory żaden sąd nie ogłosił jeszcze upadłości konsumenckiej - wynika z sondy "Gazety Prawnej".

Główny powód to według dziennika... brak pieniędzy u zadłużonych. Są zbyt biedni, by upaść zgodnie z prawem.

W kwietniu i maju do sądów gospodarczych wpłynęło 325 wniosków od osób fizycznych, które chciały się skutecznie oddłużyć. Wiele z tych wniosków zostało właśnie odrzuconych lub oddalonych, gdyż osoby zadłużone nie miały majątku na pokrycie kosztów postępowania, albo nie były w stanie częściowo spłacić swoich wierzycieli.

Według gazety, wielu niewypłacalnych dłużników chciałoby się oddłużyć, ale tak, by nie stracić przy tym mieszkania. - Gdy dowiadują się, że stracą nie tylko wszystkie składniki majątku, ale również mieszkanie, to często sami rezygnują z wniesienia wniosku, a nawet wycofują już wniesiony - mówi "GP" Marcin Krawczyk, sędzia Sądu Rejonowego Warszawa-Mokotów.

Gazeta podaje przykład X Wydziału Gospodarczego do Spraw Upadłościowych i Naprawczych tego właśnie sądu. Od 31 marca wpłynęło tam 15 wniosków o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Sąd rozpoznał osiem, z czego cztery zwrócił wnioskodawcom, bo miały braki formalne, a cztery oddalił: wnioskodawcy nie mieli majątku na pokrycie kosztów postępowania upadłościowego i zaspokojenie wierzycieli.

W sądzie na warszawskiej Pradze Północ spośród sześciu złożonych wniosków tylko jeden nadawał się do rozpoznania na rozprawie.

//sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane