• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Zbuduj dom bez pozwolenia

Zbuduj dom bez pozwolenia
Foto: TVN24 Foto: Rejestracja budów ma przyspieszyć proces inwestycyjny

Zamiast pozwolenia na budowę - rejestracja inwestycji. Takie zmiany przewiduje ukończony i poddany pod konsultacje społeczne projekt nowelizacji prawa budowlanego. Zmiany przyspieszą i uproszczą inwestycje - twierdzi Ministerstwo Infrastruktury.

Formuła "rejestracji zamierzenia inwestycyjnego" zakłada, że do urzędu wpłyną oświadczenia projektantów, że projekt spełnia wymogi prawa budowlanego oraz warunki techniczne i jest zgodny z warunkami urbanistycznymi określonymi przez lokalny samorząd. Rejestracja miałaby być dokonywana w ciągu 30 dni. Gdyby się przeciągnęła – urząd zapłaciłby karę.

Zarejestruj dom jak samochód

Ponieważ rejestracja byłaby czynnością techniczną, nie można byłoby się od niej odwołać. - A skoro tak, to nie ma żadnej przewlekłości w postępowaniu - mówi Olgierd Dziekoński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury. - To zwyczajna, prosta czynność techniczna, podobnie jak zarejestrowanie samochodu. Nie ma powodu, żeby rejestracja auta trwała dłużej niż potrzeba. Jeśli są wszystkie dokumenty, to się go rejestruje – przekonuje.

Dodaje też, że interesy osób trzecich - w tym sąsiadów inwestycji - mogą być chronione w drodze powództwa cywilnego. Sąsiedzi mieliby też prawo wypowiedzenia się na etapie lokalizacji inwestycji.

Lokalizacja razem z oceną środowiskową

Projekt ustawy przewiduje także rezygnację z procedury wydawania decyzji w sprawie pozwolenia na użytkowanie obiektów budowlanych. Ma być ona zastąpiona czynnością rejestracji zakończonych robót budowlanych.

Ponadto, projekt zawiera propozycję powiązania systemu lokalizacji inwestycji z ocenami oddziaływania na środowisko. - Postępowanie środowiskowe i urbanistyczne zawarte w jednym postępowaniu planistycznym pozwoli na oszczędzenie czasu i pieniędzy oraz wyeliminowanie ewentualnych konfliktów – tłumaczy Dziekoński.

Resort infrastruktury przeprowadza teraz konsultacje społeczne projektu. Poprawiona ustawa mogłaby, według ministerstwa zostać uchwalona i opublikowana na początku roku, a wejść w życie latem przyszłego roku.


kdj/el

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane