• rozwiń

Zbudować stadiony... i umrzeć

Zbudować stadiony... i umrzeć
Foto: TVN24 Foto: Czy stadiony pochłoną pieniądze przeznaczone na rozwój turystyki?

Unijne pieniądze trafią do miast organizujących EURO 2012. Połowa wszystkich środków popłynie tam, gdzie rozgrywane będą mecze. Na takiej decyzji straci polska turystyka - pisze "Puls Biznesu"

Według gazety, obawy branży turystycznej, że straci na EURO 2012, sprawdzają się. Okazuje się, że 138 mln euro (521,6 mln zł) z działania 6.4, które w latach 2007-13 miały wspierać ogólnopolskie projekty turystyczne, dostaną głównie ci, których pomysły są związane z mistrzostwami piłki nożnej. Traktowanie turystyki jako piątego koła u wozu dziwi, jeśli wziąć pod uwagę, że według szacunków World Travel and Tourism Council bezpośrednio stworzy w tym roku 1,9 proc., a pośrednio 8,3 proc. PKB, czyli prawie 100 mld zł.

- Powstanie lista projektów kluczowych. Według wstępnych założeń, 50 proc. z nich będzie projektami związanymi z EURO 2012, czyli zlokalizowanymi w miastach organizujących mecze i ich okolicach - mówi Tomasz Nowakowski, wiceminister rozwoju regionalnego. Uprzywilejowane będą więc Gdańsk, Warszawa, Wrocław i Poznań, ewentualnie Chorzów i Kraków, które są na liście rezerwowej.

- Nie chodzi o budowę stadionów, lecz o rozwój produktów turystycznych. Chcemy przygotować dla kibiców propozycje, dzięki którym poznają nasz kraj i atrakcyjnie spędzą czas między meczami - dodaje Władysław Majka, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej (POT). Nie widzi nic dziwnego w zmianach planów. - Priorytetem rządu w rozwoju turystyki i promocji są działania związane z organizacją EURO 2012 ze względu na wagę tego wydarzenia i presję czasu - mówi Majka. Plany te nie wszystkim się podobają - zauważa "PB".

Innego zdania jest Jan Korsak, prezes Polskiej Izby Turystyki. - Rząd ma nastawienie typu "zbudować stadiony i umrzeć". A przecież EURO 2012 to nie jedyne ważne wydarzenie w nadchodzących latach - zaznacza.

Co z drugą połową 138 mln EUR, na które ostrzyła sobie zęby branża turystyczna? - 20 proc. pójdzie na realizację projektów związanych z turystyką w wymiarze kultury, jak np. Wieliczka czy Jasna Góra, choć nie chciałbym przesądzać o konkretach już dziś. Reszta pieniędzy zostanie przeznaczona na projekty turystyczne, które nie muszą wiązać się z EURO 2012 - wymienia Tomasz Nowakowski. Lista ma być gotowa w przyszłym tygodniu - czytamy w "Pulsie Biznesu".

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane