• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Zbankrutujesz - zapłacisz podatek

Zbankrutujesz - zapłacisz podatek
Foto: sxc.hu Foto: Bankructwo nie uratuje przed fiskusem

Po wakacjach Sejm zajmie się nowelizacją ustawy, która ma umożliwić osobom fizycznym bankructwo. Jednak - jak zauważa "Gazeta Prawna" - z przepisów wynika, że "upadły konsument" stanie przed kolejnym problemem - umorzone zaległości będą stanowiły przychód, który należy wykazać w rocznym zeznaniu podatkowym.

Na początku lipca rząd przyjął projekt nowelizacji do ustawy, która umożliwia osobom fizycznym raz na 10 lat ogłoszenie upadłość. Z tej procedury będą mogły korzystać osoby, które przed sądem udowodnią, że wpadły w spiralę zadłużenia nie z własnej winy, ale z przyczyn od nich niezależnych. CZYTAJ WIĘCEJ

Niedźwiedzia przysługa?

Przepisy ustawy o PIT w obecnym brzmieniu przewidują, że umorzone w postępowaniu upadłościowym wierzytelności nie stanowią przychodu jedynie dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą. Instytucja upadłości konsumenckiej dotyczy jednak osób, które takiej działalności nie prowadzą.

- To paradoks, ale procedura oddłużenia mogłaby prowadzić do wtórnego zadłużenia upadłych względem nowego wierzyciela, czyli fiskusa - mówi Dominika Dragan-Berestecka z Kancelarii Podatkowej Ożóg i Wspólnicy.

Istnieje ryzyko, że podatnicy, którzy ogłosili upadłość, zapłacą podatek od kwoty umorzenia według stawki podatku wynikającej ze skali podatkowej, tj. 19 proc., 30 proc. lub 40 proc. W ocenie ekspertów, twórcy projektu nowelizacji najwyraźniej zbagatelizowali ten problem, niemniej jednak wymaga on ustawowego rozwiązania, gdyż godzi w sens całej procedury oddłużeniowej.

mkg ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane