• rozwiń
  • WIG20 2179.53 -0.69%
  • WIG30 2471.15 -0.76%
  • WIG 57618.54 -0.70%
  • sWIG80 11589.08 -0.33%
  • mWIG40 3715.08 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Zatrzęsło japońską gospodarką

Zatrzęsło japońską gospodarką
Foto: tse.or.jp/english Foto: Kulminacja trzęsienia ziemi nastąpiła ok. godz. 14.45. Wtedy indeks TOPIX zaczął spadać

Trzęsienie ziemi i tsunami paraliżują japońską gospodarkę. Swoje zakłady zamknęły Nissan, Toyota i Sony. Pracę wstrzymano również we wszystkich portach, a także w części elektrowni jądrowych i rafinerii.

Z północno-wschodniej części kraju wciąż napływają informacje o stratach materialnych. Wybuchły setki pożarów. Płonie m.in. rafineria Iichihara w regionie Tokio. W rafinerii Cosmo Oil w prefekturze Chiba, na wschodzie japońskiej wyspy Honsiu doszło do wybuchu.

Trzęsienie ziemi spowodowało też konieczność wstrzymania pracy w wielu fabrykach. Jak podała agencja Kyodo, Nissan zamknął cztery swoje fabryki na północy kraju, w jednej z nich wybuchł ogromny pożar. Z kolei Sony zamknęło sześć zakładów, a Toyota dwa.

Wyłączone zostały też co najmniej dwie elektrownie atomowe. Doszło do przerw w dostawach energii. Według najnowszych informacji bez prądu pozostaje ponad 4 mln domów.

Sparaliżowany jest transport. Wstrzymane zostały kursy pociągów Shinkansen do północnej Japonii, zamknięto także lotnisko Narita, drugie największe lotnisko w Japonii. W północno-wschodniej Japonii wybuchło wiele pożarów.

Giełda w dół

Na wstrząsy zareagowała też giełda. Tokijski indeks Nikkei zanurkował o 1,7 proc. Przed dalszymi spadkami uchronił go koniec sesji. Z powodu trzęsienia ziemi osłabił się też jen - spadł do poziomu 83,29 jena za dolara. Po pewnym czasie japońska waluta odzyskała nieco wartość.

Na wieść o wydarzeniach w Japonii zniżkowały również kontrakty terminowe w USA i Europie. Fala spadków przetoczyła się też przez inne rynki azjatyckie i giełdy europejskie (m.in. nasz WIG20). Tanieją akcje globalnych firm ubezpieczeniowych, które mogą ponieść straty.

Epicentrum dzisiejszych wstrząsów znajdowało się około 130 km od wybrzeży wyspy Honsiu. Wstrząsy odczuwalne były w Tokio. Trzęsienie ziemi miało 8,9 w skali Richtera i było najsilniejszym w Japonii od 140 lat. Wywołało falę tsunami, która wdarła się w głąb lądu.

TRZĘSIENIE ZIEMI W JAPONII – RELACJA MINUTA PO MINUCIE

AMATORSKIE NAGRANIA Z TRZĘSIENIA ZIEMI

JAK BUDUJĄ JAPOŃCZYCY – TECHNOLOGIE NA WSTRZĄSY

TRZĘSIENIA ZIEMI – CZYTAJ WIĘCEJ

bgr/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane