• rozwiń
  • WIG20 2148.53 -0.53%
  • WIG30 2431.70 -0.47%
  • WIG 56570.59 -0.57%
  • sWIG80 11448.98 +0.02%
  • mWIG40 3599.62 -0.82%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:10

Dostosuj

Zatrzęsie złotym?

Zatrzęsie złotym?

W poniedziałek możemy się spodziewać sporego spadku wartości złotego. Powód? Fiaskiem zakończyły się dwutygodniowe negocjacje węgierskiego rządu z Międzynarodowym Funduszem Walutowym i Unią Europejską sprawie warunków przedłużenia umowy kredytowej na kolejne dwa lata. Zdaniem analityków ta informacja pociągnie za sobą spadek wartości forinta, a w jego ślady pójdą inne waluty regionu w tym nasz złoty.

Dlaczego sytuacja Węgier wpłynie na polską walutę? Jakub Borowski, główny ekonomista Invest Banku tłumaczy, że chodzi o tzw. efekt zarażenia. - To jest sytuacja, gdy inwestorzy pozbywają się aktywów nominowanych w forincie i jednocześnie zamykają pozycje w złotych, po to by zmniejszyć straty poniesione na rynku węgierskim - tłumaczy.

Jak jednak podkreśla, jeśli wahnięcie na złotym wystąpi, będzie krótkotrwałe i nie wpłynie w dłuższym okresie na siłę naszej waluty. - Sytuacja makro i na rynku długu w Polsce i na Węgrzech jest zdecydowanie różna. W Polsce nie ma problemów z finansowaniem potrzeb pożyczkowych, natomiast Węgry miały takie problemy - zaznacza.

MFW mówi NIE

Długotrwały może się okazać za to spadek wartości forinta. Węgrzy starali się o 20 mld euro pożyczki od Międzynarodowego Funduszu Walutowego, ale nie udało im się im przygotować wiarygodnego planu oszczędności, który był warunkiem udzielenia kredytu. Zdaniem ekspertów z MFW, 16-punktowy program władz nie ustabilizuje gospodarki, i nie zapewni utrzymania tegorocznego zadłużenia w granicach 3,8 procent Produktu Krajowego Brutto. Twierdzą również, że przyszłoroczny deficyt w wysokości 3 procent PKB jest "czystą iluzją".

Dług Węgier wynosi obecnie 80 procent PKB, a deficyt budżetowy w pierwszym półroczu osiągnął poziom planowany na koniec całego roku.

Przedstawiciele Międzynarodowego Funduszu Walutowego nie zgodzili się również z rządowymi planami opodatkowania sektora bankowego w skali 0,7 procent Produktu Krajowego Brutto.

Obserwatorzy przewidują, że rozmowy zostaną wznowione w przyszłym tygodniu.

bgr ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane