• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Zatrudniasz na czarno? Stracisz miliony

Zatrudniasz 
 na czarno? Stracisz miliony
Foto: TVN24 Foto: W Polsce na czarno pracuje około miliona osób

Państwowa Inspekcja Pracy wytacza ciężkie działa w walce z szarą strefą. Biznesmeni nielegalnie zatrudniający pracowników nie będą mogli brać udziału w przetargach, mogą stracić unijne fundusze, a nawet koncesje na prowadzenie działalności. Zdaniem ekspertów nowe przepisy to strzał, ale na wiwat.

Teraz, po wykryciu zatrudniania "na czarno", PIP może ukarać pracodawcę jedynie grzywną.

Według ekspertów, na których powołuje się "Rzeczpospolita", planowane przez PIP sankcje będzie można dość łatwo obejść. W przetargach będą stratować podmioty, które nie są pracodawcami (np. na przykład jednoosobowe firmy), a które zrealizują zlecenie przy udziale przedsiębiorstw zatrudniających nielegalnie pracowników.

Zdaniem szefa Związku Zawodowego Budowlani Zbigniewa Rutkowskiego, pomysły PIP będą skuteczne tylko w przypadku dużych firm, które walczą o publiczne czy unijne pieniądze, firmy lokalne zaś nadal będą zatrudniać "na czarno". Według "Rz", w tak zwanej szarej strefie pracuje obecne ponad milion osób.

UE też pracuje nad restrykcjami

Zmiany przepisów planowane są także w Brukseli. Parlament Europejski pracuje właśnie nad tak zwaną dyrektywą Frattinego, która ma ułatwić karanie za nielegalne zatrudnianie pracowników. Chodzi jednak tylko o zatrudnianie imigrantów spoza Wspólnoty.

jaś//mat

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane