• rozwiń
    • WIG20 2339.39 -0.20%
    • WIG30 2676.18 -0.19%
    • WIG 60866.30 -0.06%
    • sWIG80 11960.03 +0.27%
    • mWIG40 4051.86 +0.41%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 16:30

Dostosuj

Zatopią Łotwę?

Zatopią Łotwę?
Foto: TVN24 Foto: MFW stawia Valdisa Dombrovskisa pod ścianą

- Międzynarodowy Fundusz Walutowy może wstrzymać pomoc finansową dla Łotwy z powodu jej planów powiększenia deficytu budżetowego - pisze łotewski dziennik "Telegraf". Desygnowany na premiera Łotwy Valdis Dombrovskis wielokrotnie powtarzał ostatnio, że bez pomocy MFW jego kraj zbankrutuje.

Według gazety, przedstawiciele amerykańskiego Departamentu Skarbu, którzy przebywali na Łotwie w ubiegłym tygodniu, stwierdzili podczas spotkania z lokalnymi ekonomistami, że Funduszowi bardzo nie podobają się nowe plany rządu Łotwy, by powiększyć deficyt do 7 proc. PKB z 5 proc., uzgodnionych z MFW w styczniu.

Początek końca?

Gdyby zapowiedzi gazety naprawdę się sprawdziły, oznaczałoby to katastrofę dla Łotwy. Jeszcze na początku marca przyszły szef łotewskiego rządu mówił, że jego krajowi grozi bankructwo w ciągu trzech miesięcy, jeśli opóźniłoby się przekazanie kredytu, którego Rydze ma udzielić Fundusz.
- Jeśli nie otrzymamy tego zagranicznego kredytu, to w czerwcu możemy zbankrutować - powiedział wtedy Dombrovskis.

MFW przyznał Łotwie pod koniec ubiegłego roku 7,5 mld euro kredytu ze względu na fatalną sytuację gospodarczą dawnego bałtyckiego tygrysa. Analitycy Swedbank oceniają, że gospodarka Łotwy może w tym roku skurczyć się nawet o 15 procent. W czwartym kwartale 2008 roku PKB Łotwy spadł o 10,5 proc.

mkg ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane