• rozwiń
  • WIG20 2173.75 +0.82%
  • WIG30 2463.94 +0.89%
  • WIG 57297.12 +0.70%
  • sWIG80 11452.13 -0.32%
  • mWIG40 3670.47 +0.71%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Zaskoczyła nas reklama

Zaskoczyła nas reklama
Foto: TVN24.pl Foto: W I półroczu najbardzoej wzrósł rynek reklamy telewizyjnej

4,1 mld złotych był wart rynek reklamy netto w Polsce po I półroczu tego roku - wynika z wyliczeń domu mediowego MPG. To oznacza, że wzrósł o 12 proc. w porównaniu z I półroczem 2009 roku.

Według MPG na koniec roku rynek może wzrosnąć rok do roku nawet o 14,3 proc. To bardzo optymistyczne prognozy. Wcześniej eksperci szacowali tegoroczny wzrost maksymalnie na 3-5 proc. - Obserwacje wskaźników makroekonomicznych wskazują na umacniające się pozytywne nastawienie konsumentów co do najbliższej przyszłości - piszą analitycy z MPG.

Od czego zależą budżety reklamodawców

Ich zdaniem rosnący wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej może pozytywnie wpłynąć na decyzje reklamodawców co do wielkości wydawanych budżetów reklamowych. Jak szacuje MPG, już w I połowie tego roku dwudziestu największych reklamodawców zwiększyło swoje wydatki reklamowe rok do roku o 18 proc. (najszybciej rosły wydatki firm z sektorów: dóbr szybko zbywalnych i farmaceutycznym).

Bardzo dobrze sprzedawały się reklamy zwłaszcza w telewizyjnych kanałach tematycznych. Liczba sprzedanych i wyemitowanych tzw. punktów GRP (reklam z gwarantowaną widownią) w stacjach tematycznych wzrosła rok do roku w I półroczu aż 50 proc., podczas gdy w czterech największych kanałach ogólnotematycznych - tylko o 2 proc.

- We wszystkich głównych stacjach procent wykorzystanego, dostępnego ustawowo, czasu reklamowego zwiększył się w porównaniu do analogicznego okresu w 2009 roku - podaje MPG. Średnio o 10 proc. spadła natomiast w I półroczu liczba reklam, jakie ukazały się w gazetach, a o 6 proc. - w magazynach. Spadła też liczba reklam na nośnikach reklamy zewnętrznej, a w radiu liczba emisji reklam zwiększyła się w stacjach ogólnopolskich, a w regionalnych utrzymała się na poziomie z I półrocza 2009 roku.

ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane