• rozwiń
  • WIG20 2233.87 +0.35%
  • WIG30 2531.47 +0.32%
  • WIG 58751.67 +0.22%
  • sWIG80 11571.42 -0.14%
  • mWIG40 3746.86 -0.06%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Zasiłek dla bezrobotnych także dla młodej mamy

Zasiłek dla bezrobotnych także dla młodej mamy
Foto: sxc.hu Foto: Dobra wiadomość dla mam - i ojców

Miało być lepiej: pracodawcy mieli chętniej zatrzymywać w pracy wracające z urlopu macierzyńskiego mamy, bo przez trzy lata mogli nie płacić za nie składek na Fundusz Pracy. Szybko jednak okazało się, że dla mam to wcale nie takie szczęście: gdy traciły pracę, nie dostawały zasiłku dla bezrobotnych. Od lutego ich sytuacja się zmienia.

Dotąd zasada była twarda: nie ma zapłaconych składek na Fundusz Pracy - nie ma zasiłku dla bezrobotnych. Takie postanowienia okazywały się bezlitosne dla tych mam - i ojców - którzy po 1 stycznia 2009 r. powracali do pracy po urlopie macierzyńskim lub wychowawczym.

Ich pracodawcy korzystali bowiem z ulgi w opłacaniu składek na Fundusz Pracy, przewidzianej w art. 104a ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Na jego podstawie pracodawca przez okres 36 miesięcy po powrocie pracownika z urlopu macierzyńskiego lub wychowawczego jest zwolniony z obowiązku odprowadzania za takich pracowników składki na Fundusz Pracy.

Od 1 lutego 2011 r. wchodzą w życie zmiany do ustawy o promocji zatrudnienia, które rozszerzają zakres osób uprawnionych do zasiłku dla bezrobotnych. Teraz ustawa zalicza do okresu, od którego zależy prawo do zasiłku, także okres za który pracodawca korzystając z ulgi nie opłacał za pracowników składki na Fundusz Pracy.

Tym, którym zasiłku już odmówiono, nowa ustawa daje możliwość złożenia ponownego wniosku o jego przyznanie. Można to zrobić jednak tylko przez 90 dni od daty wejścia w życie ustawy - czyli od 1 lutego do 1 maja 2011 r.

Przywrócenie możliwości przyznania zasiłku dotyczy jednak tylko bezrobotnych, którzy posiadali status pracownika. Nie mają jej więc przedsiębiorcy, którzy w trakcie swojej działalności również skorzystali z przewidzianej dla nich ulgi w opłacaniu składek na Fundusz Pracy.

Nowelizacja ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy została opublikowana w nr 257 Dziennika Ustaw z 2010 r., pod pozycją 1725.

//sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane