• rozwiń

Zarobić na "Bolku"

Zarobić na "Bolku"
Foto: TVN24 Foto: Książka o Wałęsie literackim hitem

Chociaż pierwsze egzemplarze książki o Lechu Wałęsie mają trafić na półki księgarń dopiero w poniedziałek, to na internetowych aukcjach handel nią wrze. Cena katalogowa książki to 65 zł, ale w internecie egzemplarz kosztuje nawet 284 zł. Księgarze mówią krótko: "Jest ssanie na tę książkę" i nie mają wątpliwości, że rozejdzie się "na pniu".

Atmosferę wokół najnowszej pozycji wydawnictwa IPN podgrzewa fakt, że jej nakład to zaledwie cztery tysiące egzemplarzy.

- Zainteresowanie książką jest ogromne. W ciągu pierwszych 24 godzin aukcję obejrzało ponad trzy tys. osób. Jest ponad 100 ofert - mówi Michał Stypułkowski, właściciel księgarni selkar.pl.

Prawie jak biały kruk

Ten, kto kupi lub dostanie książkę "SB a Lech Wałęsa. Przyczynek do biografii", po jej przeczytaniu będzie mógł sprzedać ją bez najmniejszych kłopotów. Biorąc pod uwagę, że część z nich trafi do oficjeli, bibliotek i instytucji, nieliczni szczęśliwcy, którzy dostaną książkę, mogą liczyć naprawdę na spory zysk po wystawieniu jej na internetowej aukcji. Dodruk planowany jest dopiero na połowę lipca - będzie to kilkadziesiąt tysięcy egzemplarzy.

- Mając tak dyskusyjny temat, który - jak to się mówi - rozkrwawia dyskutantów, to jest gratka, to jest coś fantastycznego. Ale z drugiej strony ten rynek to jest loteria - uważa Piotr Dobrołęcki z magazynu literackiego "Książki". Pracownicy IPN w swojej książce stawiają w niej tezę, Lech Wałęsa był współpracownikiem SB o pseudonimie "Bolek".

Jeden z egzemplarzy już trafił na Allegro. Licytacja jest naprawdę ostra. Zaledwie w ciągu dwóch dni książka osiągnęła cenę 284 złotych. A do końca aukcji pozostało osiem dni. Oznacza to, że odbiór książki nastąpi po jej oficjalnej premierze zaplanowanej na poniedziałek 23 czerwca. Kupujący założyli więc, że nie będą mieli szansy na kupienie książki w księgarni za 65 złotych i dlatego postanowili za nią zapłacić dużo więcej.

To nie jedyna taka aukcja na Allegro. Jeden ze sprzedających wystawił 100 egzemplarzy. Na tej aukcji książkę można kupić wchodząc do grupy kupujących, którzy zaoferowali najwyższą cenę. W tej chwili najniższa suma, czyli próg pozwalający na wygranie aukcji, to 40 złotych. Cena ta jednak rośnie. Chęć kupienia książki w tej ofercie zgłosiło już ponad 140 osób.

mkg/mlas

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane