• rozwiń
  • WIG20 2103.68 -0.21%
  • WIG30 2406.12 -0.16%
  • WIG 56047.39 -0.13%
  • sWIG80 11585.53 -0.05%
  • mWIG40 3753.25 -0.07%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Zarabiamy coraz więcej. Mimo wszystko

Zarabiamy coraz więcej. Mimo wszystko
Foto: TVN CNBC BIZNES Foto: Płace wciąż rosną

W pierwszym kwartale tego roku Polacy zarabiali średnio 3185 zł miesięcznie - poinformował Główny Urząd Statystyczny. To o 2,8 proc. więcej, niż kwartał wcześniej i 6,7 proc. więcej niż w pierwszych trzech miesiącach 2008 roku.

Dane GUS zaskoczyły analityków. Zwłaszcza wobec pogarszających się innych danych makroekonomicznych - niższej sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej. Wzrost płac okazał się jednak minimalnie niższy niż kwartał wcześniej.

Dlaczego tak się stało? - To rzeczywiście zagadka. Po części to efekt wypłat wysokich zysków za ubiegły rok - powiedział w TVN CNBC Mateusz Szczurek, ekonomista ING BSK. - To jednak dobra wiadomość z punktu widzenia budżetu i gospodarki polskiej. Być może uda się uniknąć recesji w tym roku - dodał Szczurek.

Rośnie, ale nie wszystkim

Takim optymistą nie jest Ireneusz Jabłoński z Centrum im. Adama Smitha. Według niego, fala rosnących zarobków wkrótce wygaśnie. Jego zdaniem wzrost wynagrodzeń w I kwartale jest konsekwencją ubiegłorocznej fali podwyżek. Podkreślił też, że na polskim rynku pracy mamy do czynienia z dużą nierównowagą.
- Tylko połowa aktywnych zawodowo Polaków pracuje; brakuje pracowników zarówno do prostych prac domowych czy ogrodniczych, jak i do precyzyjnych prac inżynierskich - wyjaśnił. To sprawia, że oferowane zarobki rosną.

W jego opinii, prawdziwy obraz polskiego rynku pracy zaciemnia jednak szara strefa.

mkg/mlas

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane