• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Zapracowany jak nauczyciel

Zapracowany jak nauczyciel
Foto: TVN24 Foto: Pracują więcej niż mają zapisane

Związek Nauczycielstwa Polskiego chce, aby ministerstwo edukacji zbadało czas pracy nauczycieli. Prezes ZNP Sławomir Broniarz twierdzi, że nauczyciele pracują nawet 52 godziny tygodniowo, choć w powszechnie uważa się, że tylko mają tylko 18 godzin lekcji w tygodniu.

Obserwujemy z jednej strony nieuprawnione stawianie zarzutu nauczycielom związane z rzekomo krótkim czasem pracy wynikającym z wysokości pensum, z drugiej zaś nakładanie na naszą grupę zawodową kolejnych obowiązków

broniarz o czasie

Według ankiet przeprowadzonych przez ZNP wśród nauczycieli, pracują oni tygodniowo nawet 52 godziny. - Poza prowadzeniem 18 godzin lekcji na etacie sprawdzają zeszyty uczniów, klasówki, wypełniają dokumentację, arkusze ocen, opracowują programy nauczania, przygotowują uczniów do konkursów i turniejów, uroczystości szkolnych, spotykają się z rodzicami - wylicza związek. Poza tym wyjeżdżają też na wycieczki, zielone szkoły - gdzie opiekują się dziećmi 24 godziny na dobę.

- Obserwujemy z jednej strony nieuprawnione stawianie zarzutu nauczycielom związane z rzekomo krótkim czasem pracy wynikającym z wysokości pensum, z drugiej zaś nakładanie na naszą grupę zawodową kolejnych obowiązków - podkreśla Broniarz.

Godzina na wagę złota

Dlatego prezes ZNP poprosił resort edukacji o zbadanie czasu pracy pedagogów. Zaproponował, że by przeprowadził je Instytut Badań Edukacyjnych - jednostka podległa MEN.

Według prezesa Broniarza problemem jest też kwestia dodatkowej godziny, którą od września - oprócz pensum - nauczyciele powinni przeznaczać na pracę z dzieckiem. W niektórych szkołach zwalniani są wychowawcy świetlic i dyżurują tam na zmianę nauczyciele - właśnie w ramach tej dodatkowej godziny.

- ZNP uznaje potrzebę wsparcia dzieci dodatkową pomocą, ale zdecydowanie sprzeciwiamy się wypaczaniu idei, która przyświecała wprowadzaniu jednej dodatkowej godziny zajęć - podkreślił Sławomir Broniarz.

mkg/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane