• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Zapomnij o sielance na emeryturze

Zapomnij o sielance na emeryturze
Foto: TVN CNBC BIZNES Foto: Najwięcej stracili przyszli emeryci oszczędzający w OFE ING

W wyniku kryzysu na rynkach finansowych tracą nie tylko giełdowi inwestorzy. Tracą także przyszli emeryci, którzy liczą na zyski z otwartych funduszy emerytalnych. Eksperci radzą uspokoić swe nerwy, choć rozwiewają nadzieje na starość w luksusach.

- Emeryci mogą być spokojni, ale nie powinni też oczekiwać bajońskich zysków z lokat OFE - uważa Jeremi Mordasiewicz, ekspert PKPP Lewiatan i członek Rady Nadzorczej ZUS.

Dołowanie ING, wzloty Polsatu

Wszystkie Otwarte Fundusze Emerytalne we wrześniu poniosły straty. Największe zanotowało ING OFE - 2,18 procent. O ponad 2 procent spadła też wartość naszego kapitału odłożonego w Comercial Union. Trzecie - niezbyt chlubne - miejsce w tym zestawieniu zajmuje OFE Warta ze stratą 1,98 procent.

Najlepiej z kryzysem poradził sobie Otwarty Fundusz Emerytalny Polsat ze stratą 1,22 proc. Poza nim wśród funduszy, które we wrześniu traciły najmniej znalazły się jeszcze Allianz OFE i AXA OFE.

"To nie nasza wina"

We wrześniu indeks WIG 20 spadał niemal bez przerwy. Posiadacze akcji największych spółek stracili ponad 8 procent. To musiało przełożyć się także na aktywa funduszy emerytalnych.

Zarzadzający OFE bronią się, że kryzys nie pozwala na pomnażanie pieniędzy przyszłych emerytów. - Nie ma takiej metody, która pozwoliłaby generować zyski w sytuacji, kiedy wszystkie rynki finansowe na świecie przeżywają takie słabości, jak w tej chwili - tłumaczy Adam Kałłdus, dyrektor biura inwestycji Bankowy OFE

Tracą nie tylko (przyszli) emeryci

Emeryci nie mogą wycofać z giełdy swoich pieniędzy, powierzonych OFE. Mogą za to zrobić to zarządzający inwestycjami w towarzystwa funduszy inwestycyjnych. I ciągle chętnie się na to decydują: we wrześniu z TFI ubyło blisko dwa miliardy złotych.

- Jest to paradoksalnie niezła informacja, bo nie ma paniki. Nie ma powtórzenia ze stycznia, kiedy to ujemne saldo wpłat i umorzeń było powyżej 10 miliardów złotych - mówi Maciej Kossowski z Wealth Solution

Pieniądze, którymi obracają fundusze to dziś zaledwie 90 miliardów złotych - najmniej od dwóch lat. Dla porównania w lipcu ubiegłego roku Polacy trzymali w TFI ponad 140 miliardów złotych. Wtedy jednak na giełdach nie było innego koloru poza zielonym. Koloru, którego dziś inwestorzy wypatrują z utęsknieniem.

kap/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane